Zapraszam Was dzisiaj do odkrywania twórczości Annie Ernaux, wybitnej francuskiej pisarki, która w 2022 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Ernaux znana jest ze swojego niezwykle osobistego i szczerego stylu, a jej proza to refleksja na temat współczesnego życia, tożsamości, klas społecznych oraz uczuć. W swoich utworach nie boi się pochylić nad najbardziej intymnymi aspektami życia, pisząc o miłości, śmierci, ciele, rodzinie, a przede wszystkim – o kobiecości. Mimo otrzymania nagrody Nobla autorka nie jest jeszcze szeroko znana w Polsce, warto jednak zmienić ten trend i zapoznać się z jej dziełami, które wiele wnoszą zarówno do życia czytelników, jak i do kanonu literatury francuskiej. Przybliżmy jej nietuzinkową sylwetkę, która z pewnością zainspiruje niejednego z nas do sięgnięcia po jej książki.
Annie Ernaux: fakty o autorce
Annie Ernaux to francuska autorka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i zdobywczyni wielu wyróżnień. Urodziła się 1 września 1940 roku w Lillebonne, a wychowywana była w robotniczej dzielnicy Yvetot. Ernaux studiowała na Uniwersytecie w Rouen nad Sekwaną oraz w Bordeaux. Jej debiutancka książka, wydana w roku 1974 „Les Armoires vides” opowiada o wywodzącej się z biednej rodziny studentce, która poddaje się zabiegowi aborcji. Dała się poznać światu jako autorka powieści autobiograficznych, w których ważne miejsce zajmują motywy feministyczne. Jest autorką ponad dwudziestu książek, w tym wydanej po polsku mikropowieści „Miejsce”, autobiograficznej książki „Lata” oraz „L’Autre Fille”, listu do swojej siostry, która zmarła przed jej narodzinami, a także autobiograficznej „Mémoire de fille”.
Annie Ernaux jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym: nagrody Renaudot za „Miejsce” z 1984 oraz Prix de la langue française za całą swoją twórczość z 2008, a także nagrody Marguerite-Yourcenar którą otrzymała w 2017 roku. W 2022 roku Annie Ernaux została laureatką Nagrody Nobla. Jako autorka ponad dwudziestu książek jest wybitnym przykładem twórczej śmiałości. Jej prace obejmują zróżnicowane gatunki, wyrażone w powieściach, autobiograficznych listach i mikropowieściach, w których autorka odważnie konfrontuje czytelnika z jej wspomnieniami z przeszłości.
„Bliscy” Annie Ernaux to wnikliwa ocena relacji rodzinnych
„Bliscy” Anny Ernaux to mocne, surowe a przy tym piękne spojrzenie na najbliższych i ich rodzinne odniesienia. Opowieści ojca i matki autorki pozwalają lepiej poznać skomplikowane relacje między bohaterami, przeplatane wieloma wydarzeniami z ich życia. Bezspornym walorem „Bliskich” jest to, że Ernaux równoważy szum emocji we wspomnieniach o rodzicach z ogromnym wyczuciem – w połączeniu z surową narracją otrzymujemy niezwykły obraz życia strefy przedmieścia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W swojej dbałości o detale Ernaux daje czytelnikom możliwość wnikliwszego poznania historii jego rodziny, które wypełnione są zarówno pięknem jak i smutkiem. „Bliscy” to nad wyraz poruszająca lektura, która zmusza do refleksji nad rodzinną tożsamością i skomplikowanymi emocjami, jakie może wywołać dążenie do awansu społecznego.
Annie Ernaux: „Lata” – intymna biografia przeszłości
„Lata” Annie Ernaux to zapis dziejów mijającego czasu, który dla nas – czytelników wydaje się zupełnie daleki i zupełnie obcy. Autorka opisuje ten czas jednak w taki sposób, że nie przekracza granicy obcości, a przeciwnie – wydaje się intymny i bliski. Ernaux w niezwykle autentyczny sposób snuje opowieść o ludziach, których wątek biograficzny oplata nam zmieniającymi się czasami wydarzeniami historycznymi. Dzięki temu, książka staje się interesującą lekturą, która sprawia, że odkrywamy w sobie wspólne cechy z bohaterami. Umożliwia to także wizualizację przeszłości i zmusza nas do przemyśleń na temat naszej własnej historii.
„Miejsce” – mikropowieść Ernaux nagrodzona w 1984 roku Nagrodą Renaudot
„Miejsce” Ernaux jest niewielkim, wzruszającym opowiadaniem o trudnym powrocie do miejsca, gdzie narodziła się jej tożsamość. Autorka świetnie oddaje położenie człowieka, który po wyjściu poza własny świat czuje się, jakby jego życie straciło sens. Ernaux tworzy unikalny portret szarego miasteczka naznaczonego trudną historią i własnymi problemami, dostrzega w nim swoje pochodzenie oraz przeszłość. Powieść jest pełna szczerego i emocjonalnego języka, w którym autorka opisuje swoje trudne wybory i uczucia. „Miejsce” jest wyjątkowo pięknym portretem wykluczenia i niezależnego myślenia oraz idealnym dokumentem ludzkiej duchowości.