Przejdź do treści
Recenzje Pisarza
Menu
  • Recenzje
  • Premiery książek
  • Rankingi
  • Artykuły
  • Współpraca
  • O mnie
    • Polityka Prywatności

Kategoria: Premiery książek

Strona główna » Premiery książek
Premiery książek

Premiery Książek: polecane tytuły – maj 2023

Czy to przypadek, że tak wiele premier majowych pojawi się na rynku 17.05.2023 roku? Nie mam pojęcia 🙂 Wszystkie cztery prezentowane przeze mnie premiery majowe mają premierę tego samego dnia. …

Premiery książek

Premiery Książek: polecane tytuły na kwiecień 2023

Kwiecień obfituje w nowe premiery na rynku wydawniczym. Jesteście ciekawi jakie tytuły mam dla Was do zaproponowania? Zapraszam do zapoznania się z opisami wydawniczymi czterech książek, na które czekam z …

Premiery książek

Premiery Książek: polecane tytuły na marzec 2023

Witajcie 🙂 To moje pierwsze podstawienie nowych premier, których osobiście wyczekuję. Prezentowane przeze mnie książki mają premierę w marcu. Mam nadzieję, że spodobają się Wam takie zestawienia. Będą powstawać cyklicznie …

Drogi czytelniku, witaj na blogu Recenzje Pisarza. Mój serwis to przede wszystkim recenzje książek a także premiery absolutnych nowości z wielu gatunków. W czytaniu staram się nie ograniczać do jednej tematyki. Liczę, zostaniesz ze mną na dłużej a także podzielisz się swoją opinią na temat recenzowanych przeze mnie powieści. Niech książki zwyciężą!

Moje recenzje książek znajdziesz także na:

recenzje_pisarza

Pisarz, autor bloga Poradnik Pisarza. Zapraszam Was na #bookstagrampl książek widzianych moimi oczami. Będzie o książkach i o pisaniu.

recenzje_pisarza
„Homo deus. Krótka historia jutra” to książ „Homo deus. Krótka historia jutra” to książka będąca pewnego rodzaju drugą częścią i jednocześnie uzupełnieniem bestsellerowej publikacji „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Yuval Noah Harari przedstawia w niej swoją wizję przyszłości, w której ludzkość osiągnęła niebywały poziom rozwoju, ale jednocześnie zmaga się z nowymi problemami i wyzwaniami. Wizja świata utkana przez autora jest niezwykle realistyczna i daje mocno do myślenia, dokąd prowadzi rozwój naszej cywilizacji.

Harari w sposób klarowny i przystępny przedstawia czytelnikowi wiele koncepcji i teorii z dziedziny nauk ścisłych, filozofii i psychologii. Używając naukowych argumentów udowadnia, że jego wizja przyszłości jest po prostu możliwa do zrealizowania. Homo Deus – człowiek bóg, czyli teoretyczny następna Homo Sapiens w „Krótkiej Historii Jutra” jawi się jako istota przewyższająca nas w każdym aspekcie: psychicznym oraz fizycznym.

„Krótka historia jutra” stroni od pokazywania jedynej możliwej drogi przyszłości. Autor otworzył moje oczy na to, że zmiany nadchodzą w każdej dziedzinie naszego życia. Czy pojawienie się sztucznej inteligencji (AI) zrewolucjonizuje religię i na świecie pojawią się nowe wierzenia? Jak chrześcijanizm i reszta religii tego świata przyjmie do wiadomości potencjalnie istniejącą nieśmiertelność? Na te i inne potencjalne sytuacje w książce znajdziecie rozważania prawdziwego eksperta ujęte z interdyscyplinarnie naukowej strony.

Dlaczego warto?

Ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się nauką, filozofią i po prostu przyszłością. Nasze czasy są wiekiem dynamicznych zmian, o których po prostu warto wiedzieć.

Ocena: 8,5/10 -  Trzeba przeczytać

Pełną wersję recenzji znajdziesz na moim blogu -> link w bio
#bookstagrampl #homodeus #krótkahistoriajutra #wydawnictwoliterackie
"Cyfrowa Twierdza" to literacki debiut Dana Browna "Cyfrowa Twierdza" to literacki debiut Dana Browna. Uznany autor "Kod Leonarda Da Vinci" rozpoczął swoją literacką karierę od dynamicznej powieści kryptologicznej, której jednak w moim mniemaniu nie uchronił on od błędów. Mimo tego powieść Browna to całkiem złożona i fascynująca historia, która skupia się na tematach związanych z cyberbezpieczeństwem, kodowaniem czy też szpiegostwem. 

Fabuła powieści opowiada o wirtualnej twierdzy, którą stworzył Ensei Tankado, genialny programista, który zamierzał wykorzystać swoje dzieło do szantażu rządu amerykańskiego. Po jego nagłej śmierci w centrum akcji pojawia się Susan Fletcher, kryptolożka, która zostaje wezwana do pracy na terenie twierdzy w celu odblokowania kodów, które mogą uchronić cały system. Okazuje się jednak, że ta zagadka jest znacznie bardziej skomplikowana i niebezpieczna, niż ktokolwiek może sobie wyobrazić. Susan Fletcher wskazywana jest przez narrację jako wyjątkowo silna i zdecydowana postać, która staje do walki z tajemniczymi siłami, nie bojąc się przy tym jakiegokolwiek ryzyka. Tak naprawdę za tym obrazem kryje się piękna i nieco przerysowana postać kobieca, którą autor gloryfikuje czasami aż do przesady. Czytając "Cyfrową Twierdzę" nie mogłem wyjść z przekonania, że przypomina częściowo szalony męski sen. Skoro obiektem westchnień wielu męskich serc jest główna kobieca bohaterka, piękna i inteligentna pani kryptolog: Z jednej strony odważna, z drugiej słaba i oczekująca wybawiciela. Wskazywane przeze mnie przerysowanie bohaterów wpłynęło na całościowy odbiór powieści i zaważyło na mojej ocenie.

Czy warto?

"Cyfrowa Twierdza" to interesująca opowieść, która nie tylko trzyma w napięciu, ale również skłania do refleksji nad rolą technologii w naszym życiu. Autorowi udało się stworzyć całkiem niezłą książkę, która łączy w sobie wątki historyczne, tajemnicę oraz sensację. "Cyfrowa Twierdza" to pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla miłośników thrillerów oraz fanów Browna.

Ocena: 6/10 - Godna uwagi

Pełną wersję recenzji znajdziesz na moim blogu -> link w bio

#bookstagrampl #danbrown #cyfrowatwierdza #soniadraga
Czy to przypadek, że tak wiele premier majowych p Czy to przypadek, że tak wiele premier majowych pojawi się na rynku 17.05.2023 roku? Nie mam pojęcia 🙈 Wszystkie cztery prezentowane przeze mnie hity majowe mają premierę tego samego dnia. Wiem tylko jedno. To będzie dzień pustego portfela 😈
#premieryksiazek #nowapowiesc #rodzinamonet #muchomorywcukrze #pokrzywaikość #bookstagrampolska
Być może nie wiecie jeszcze, że jestem również autorem bloga Poradnik Pisarza. To projekt, w którym już od ponad roku staram się pisać wartościowe artykuły poradnikowe odnośnie pisania i wydawania. 

Moje motto to: Pisanie książki jest dostępne dla każdego📚

Poza recenzjami raz na jakiś czas będę przybliżał ciekawostki związane z artykułami. Dziś pierwsza z nich, która dotyczy wiersza białego 🗒️

Po moje artykuły zapraszam na poradnikpisarza.pl 💜

#poradnikpisarza #wierszbiały #wierszbialy #pisaniewierszy #poradydlapisarzy #poezjawspółczesna #poezjawłasna #poezjanainstagramie
Książka Hansa Roslinga "Factfulness. Dlaczego Ś Książka Hansa Roslinga "Factfulness. Dlaczego Świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą" to pozycja, która zdecydowanie powinna znaleźć się na półce każdego czytelnika, interesującego się aktualnymi problemami świata.

Autor pokazuje, że nie ważne z jakiej warstwy społecznej ani z jakiego kraju pochodzimy, nasza wiedza w gruncie rzeczy oparta jest o stereotypy. Hans w sposób bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego tłumaczy, dlaczego tak wiele ludzi wierzy w nieprawdziwe informacje, a także z jakiego powodu tak trudno jest nam przyjąć faktyczny stan rzeczy. Rosling opiera swoją książkę na swoim wieloletnim doświadczeniu pracy na terenie krajów rozwijających się, a także na wynikach badań, które przeprowadził. Podaje nam konkretne liczby oraz fakty. Przekonuje nas, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje, co może zmienić nasze podejście do życia i pozwolić nam na bardziej pozytywne spojrzenie w przyszłość. Podczas lektury uświadomiłem sobie jak rzadko na co dzień posługuję się prawdziwymi informacjami na temat otaczającego mnie świata.

Dlaczego warto?

"Factfulness" to absolutna konieczność dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa świat i jakie są jego prawdziwe problemy. Hans przedstawia dane w sposób przystępny i interesujący, a jego opowieść zmusza nas do refleksji nad tym, jakie są nasze przekonania i jak wpływają one na nasze życie. Zdecydowanie polecam tę pozycję każdemu, kto chce lepiej zrozumieć rzeczywistość i odnaleźć w niej pozytywne aspekty. 

Ocena: 7/10 - Warto przeczytać

#bookstagrampl #wydawnictwomediarodzina #hansrosling #factfulness #factfulnessbook
Długo zastanawiałem się jak dobrze rozpocząć Długo zastanawiałem się jak dobrze rozpocząć tą recenzję. Powiedzieć, że jest to historia o niewolnictwie, bólu oraz o przyjaźni to jak spłaszczyć kilka naprawdę kolosalnie dużych wątków do jednego zdania. Wydawać się może, że Washington Black to kolejna książka pokazująca XIX-wieczne niewolnictwo, ale nic bardziej mylnego.

Autorka w znacznym stopniu odstąpiła od schematu opowieści o białym wybawcy ratującym czarnego poddanego, co przynosi tekstowi ogromną wartość. Opowiedziana z perspektywy pierwszej osoby historia Washingtona pozwoliła autorce na oddanie przemyśleń i emocji bohatera dokładnie tak jak je zapamiętał. Narracja charakteryzuje się bogactwem opisów przestrzeni i szczegółowością scen, co pozwala nam rzeczywiście zanurzyć się w świecie przedstawionym w książce. Choć wątek niewolnictwa i rasizmu nie jest czarno-biały, to jednak symbolika tego tematu jest zdecydowanie obecna w treści książki. Nawet te postacie, które wydają się początkowo być dobre, są mocno przesiąknięte XIX-wiecznym imperializmem i ich przeświadczenie o swojej wyższości mocno rzucało mi się w oczy.

Dlaczego warto?

„Washington Black” to przede wszystkim poruszająca historia bohatera przepełnionego pragnieniem wolności. Powieść obfituje w liczne zwroty akcji, które sprawią, że nie będziesz się nudzić.

Ocena: 9/10 - Absolutnie warto

Pełną wersję recenzji znajdziesz na moim blogu -> link w bio

#bookstagrampl #edugyan #washingtonblack #wydawnictwoświatksiążki
Kwiecień obfituje w nowe premiery na rynku wydawn Kwiecień obfituje w nowe premiery na rynku wydawniczym. Oto tytuły, których osobiście wyczekuję.
Opisy premier znajdziecie jak zawsze na moim blogu. Link w bio :)

Na jakie nowe książki czekacie? Dajcie znać w komentarzach!

#premieryksiazek #premieryksiazek #nowapowiesc #nastepcatronu #taherehmafi #utkanekrolestwo #reinaroja
Powieść "Czas Pogardy" autorstwa Andrzeja Sapkow Powieść "Czas Pogardy" autorstwa Andrzeja Sapkowskiego to druga część sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii. Jak zwykle Sapkowski w mistrzowski sposób opowiada historię swoich bohaterów, łącząc elementy literatury fantasy z motywami zaczerpniętymi z polskiego folkloru. Autor świetnie operuje językiem, kreując oryginalne postaci, które w pełni zasługują na naszą uwagę i sympatię. Czujemy, że są one żywe, pełne emocji i rozterek, a ich problemy i dylematy przekładają się na autentyczną i mocną narrację. Przenikliwe spojrzenie Sapkowskiego na obowiązki wiedźmina, jego wewnętrzne walki, pytania o naturę człowieczeństwa, a także odwieczną kwestię wolnej woli, są w pełni intrygujące.

"Czas Pogardy" to powieść, która umiejętnie łączy elementy fantasy z realizmem, dostarczając czytelnikowi pełne emocji i ekscytacji wrażenia. To także dzieło, które stawia trudne pytania i ukazuje złożoność ludzkiej natury w kontekście sił i wpływów zewnętrznych. W świecie nieustannie iskrzącego politycznego konfliktu dzieją się rzeczy nadprzyrodzone. Splecione ze sobą losy Ciri i Geralta zostaną poddane wielu próbom, a wnuczka Królowej Calanthe dobitnie przekona się, że cały świat pełen jest zagrożeń. 

Dlaczego warto?

Chociaż po "Czas Pogardy" sięgnąłem jedynie w wersji dźwiękowej, to muszę powiedzieć, że naprawdę było warto. Gra aktorska stoi na najwyższym poziomie. Niezależnie czy aktualnie trwa jakaś batalia, czy po prostu narrator wprowadza nas w wydarzenia, wydawca audiobooka stanął na wysokości zadania. W mojej opinii historia tylko na tym zyskała. 

Ocena: 9/10 - Absolutnie warto

#bookstagrampl #sapkowski #czaspogardy #wiedźmin #wydawnictwosupernowa
„Kobiety” autorstwa Charlesa Bukowskiego to ni „Kobiety” autorstwa Charlesa Bukowskiego to nie pierwsze moje spotkanie z surowym literackim stylem autora nasyconym często pojawiającymi się wulgaryzmami oraz wszechobecnym realizmem. Chociaż jestem wielkim fanem jego twórczości, książka ta nie porwała mnie tak mocno jak „Szmira”, nie dotknęła bliskich dla mnie tematów jak w „O Pisaniu”.

Głównym bohaterem powieści jest Henry Chinaski, który po rozstaniu z długoletnią partnerką wynajmuje mieszkanie i zaczyna eksperymentować z życiem, a przede wszystkim ze swoją seksualnością. Napotykanym kobietom nie przeszkadza, że Chinaski szuka miłości jedynie fizycznej, pozbawionej górnolotnych uczuć i zobowiązań. Opisy potrafią być bardzo soczyste i wulgarne, choć trzeba przyznać, że wulgaryzmy w jego twórczości są zwykle literacko uzasadnione. Są narzędziem artystycznej ekspresji, ale wyrażają też zwykłe ludzkie uczucia. Pomiędzy nimi możemy dostrzec zaskakująco trafną historię o poszukiwaniu szczęścia w świecie degradującym wszelkie wartości.

Dlaczego warto?

„Kobiety” to powieść, która na pewno nie pozostawia obojętnym. Dzięki swojej prostocie i szczerości, uwodzi czytelnika i pozwala na zrozumienie wielu aspektów ludzkiego życia. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury surowej i niekonwencjonalnej, to zdecydowanie powinieneś przeczytać tę książkę.

Ocena: 7/10 - Warto przeczytać

Pełną recenzję znajdziecie na blogu: recenzjepisarza.pl -> link w bio :)

#bookstagrampl #charlesbukowski #bukowski #bukowskikobiety #noirsurblanc
Bohaterowie przedstawieni w opowiadaniach są niez Bohaterowie przedstawieni w opowiadaniach są niezwykle wyraźni, sprawiają wrażenie precyzyjnie namalowanych, a nie tylko naszkicowanych. Dotyczy to zarówno głównych postaci, takich jak ojciec, matka czy bracia narratora jak i tych  stanowiących tło poszczególnych historii. Ciekawie, niezwykle realistycznie przedstawione postacie tętnią życiem na każdej stronie opowiadań.

W opowieściach Ota Pavla wędkarstwo to nie tylko wspomnienie o ukochanym ojcu i bezlitośnie utraconym dzieciństwie. To poemat o życiu gloryfikujący istnienie w jego surowej postaci. Staw w pewnym momencie staje się polem walki z agresorem, a ryby ostoją wartości jaką jest życie.

Dlaczego warto?

Mimo, iż nie jest to luźna lektura, przy której można odpocząć warto sięgnąć po nią, aby zrozumieć życie w czasie wojny z innej perspektywy. Niezwykle barwny, okraszony czeskim humorem język mówi o II wojnie światowej głosem człowieka, który żył w tamtych czasach. Naprawdę warto.

Ocena: 8/10 - Trzeba przeczytać

Pełną recenzję znajdziecie na blogu: recenzjepisarza.pl -> link w bio :)

#bookstagrampl #otapavel #smiercpieknychsaren #wydawnictwostaraszkoła
Wczytaj więcej Zaobserwuj na Instagramie
nakanapie.pl
Prawa autorskie © 2023 Recenzje Pisarza –