„Homo deus. Krótka historia jutra” to książka będąca pewnego rodzaju drugą częścią i jednocześnie uzupełnieniem bestsellerowej publikacji „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Yuval Noah Harari przedstawia w niej swoją wizję przyszłości, w której ludzkość osiągnęła niebywały poziom rozwoju, ale jednocześnie zmaga się z nowymi problemami i wyzwaniami. Wizja świata utkana przez autora jest niezwykle realistyczna i daje mocno do myślenia, dokąd prowadzi rozwój naszej cywilizacji.
Krótka historia jutra: książka pełna koncepcji i idei
Harari w sposób klarowny i przystępny przedstawia czytelnikowi wiele koncepcji i teorii z dziedziny nauk ścisłych, filozofii i psychologii. Używając naukowych argumentów udowadnia, że jego wizja przyszłości jest po prostu możliwa do zrealizowania. Homo Deus – człowiek bóg, czyli teoretyczny następna Homo Sapiens w „Krótkiej Historii Jutra” jawi się jako istota przewyższająca nas w każdym aspekcie: psychicznym oraz fizycznym. To postać przezwyciężająca śmierć i choroby, posiadająca znacznie wyższy poziom inteligencji. Człowiek dzięki postępowi według Harariego powoli staje się bogiem. Koncepcje i idee przyszłości w publikacji mocno nawiązują do antropologii, co sprawia, że jawią się one jako zdecydowanie bardziej prawdziwe.
Wizja przyszłości oczami eksperta
Mimo spójnej i momentami zaskakującej (a może dla niektórych przerażającej?) wizji świata Yuval Noah Harari nie staje się fantastą ani marzycielem. „Krótka historia jutra” stroni od pokazywania jedynej możliwej drogi przyszłości. Autor otworzył moje oczy na to, że zmiany nadchodzą w każdej dziedzinie naszego życia. Czy pojawienie się sztucznej inteligencji (AI) zrewolucjonizuje religię i na świecie pojawią się nowe wierzenia? Jak chrześcijanizm i reszta religii tego świata przyjmie do wiadomości potencjalnie istniejącą nieśmiertelność? Na te i inne potencjalne sytuacje w książce znajdziecie rozważania prawdziwego eksperta ujęte z interdyscyplinarnie naukowej strony.
Homo Deus: jaką drogę dla ludzkości przewiduje Yuval Noah Harari?
Powieść „Homo deus. Krótka historia jutra” to fascynująca opowieść o tym, co może czekać ludzkość w przyszłości, z drugiej strony to również refleksja nad człowiekiem i jego miejscem w świecie. Harari zwraca uwagę na wiele problemów, z jakimi zmaga się współczesny świat, takimi jak globalne ocieplenie, walka z chorobami, sztuczna inteligencja czy wpływ technologii na nasze życie. Postępujący rozwój może dać nam odpowiedzi na wiele pytań, ale może doprowadzić również do końca egzystencji człowieka jakiego znamy.
Jednym z największych atutów powieści jest sposób, w jaki autor przedstawia swoje teorie i idee. Harari pisze bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu nawet osoby niezaznajomione z tą tematyką będą mogły zrozumieć jego przekaz. Jednocześnie, dzięki bogatej wiedzy i wnikliwej analizie, autor udowadnia, że jego teorie są niezwykle logiczne. Chociaż możliwości do rozwoju rasy ludzkiej jest wiele, książka ostrzega nas przed naszymi własnymi marzeniami. Jakie będą skutki nieśmiertelności oraz czy kiedykolwiek będzie dostępna dla każdego? „Krótka historia jutra” długo pozostanie w mojej głowie jako publikacja, która rozwinęła moje postrzeganie na temat przyszłości.
Homo Deus. Krótka historia jutra: głęboka i pełna refleksji
„Krótka historia jutra” to nie tylko fascynująca opowieść o tym, jakie czeka na nas jutro. Yuval Noah Harari zwraca uwagę na wiele ważnych problemów, z jakimi zmaga się dzisiejszy świat. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się nauką, filozofią i po prostu przyszłością. Nasze czasy mogą być wiekiem dynamicznych zmian, o których po prostu warto wiedzieć.
Ocena: 8,5/10 Trzeba przeczytać