Charles Bukowski „Kobiety” – recenzja #3

„Kobiety” autorstwa Charlesa Bukowskiego to nie pierwsze moje spotkanie z surowym literackim stylem autora nasyconym często pojawiającymi się wulgaryzmami oraz wszechobecnym realizmem. O całej twórczości Bukowskiego spokojnie można by napisać artykuł i być może pewnego dnia taki powstanie. Chociaż jestem wielkim fanem jego twórczości, książka ta nie porwała mnie tak mocno jak „Szmira”, nie dotknęła bliskich dla mnie tematów jak w „O Pisaniu”. Jaka jest moja opinia? Zapraszam Was do recenzji.

Życie seksualne Henrego Chinaskiego

Głównym bohaterem powieści jest Henry Chinaski, który po rozstaniu z długoletnią partnerką wynajmuje mieszkanie i zaczyna eksperymentować z życiem, a przede wszystkim ze swoją seksualnością. Spotyka wiele różnych kobiet, z którymi próbuje nawiązać trwałe relacje, jednak większość z nich kończy się niepowodzeniem. Napotykanym kobietom nie przeszkadza, że Chinaski szuka miłości jedynie fizycznej, pozbawionej górnolotnych uczuć i zobowiązań. Ciągle pije alkohol, jako autor chodzi na wieczorki poetyckie których szczerze nienawidzi. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że autor poniekąd opisuje własne życie i rozterki. Tak samo jak Chinaski był przecież kobieciarzem, alkoholikiem a przede wszystkim nie patrzącym na innych egoistą. Seksualne rozterki Chinaskiego dają czytelnikowi pogląd na ludzkie życie oraz emocje z patologicznej strony.

Styl pisania, który zachwyca albo odrzuca czytelników

Powieść Bukowskiego, jak cała jego twórczość, wyróżnia się bardzo specyficznym stylem pisania, który jest mocno bezpośredni. Słowa autora atakują nas niejako „prosto z mostu”, co sprawia, że czytelnik odczuwa autentyczność opowiadanej mu historii. Trzeba przyznać, że styl ten może być dla niektórych czytelników zbyt surowy i prowokacyjny. Opisy potrafią być bardzo soczyste i wulgarne, choć trzeba przyznać, że wulgaryzmy w jego twórczości są zwykle literacko uzasadnione. Są narzędziem artystycznej ekspresji, ale wyrażają też zwykłe ludzkie uczucia. Pomiędzy nimi możemy dostrzec zaskakująco trafną historię o poszukiwaniu szczęścia w świecie degradującym wszelkie wartości. Ta powieść przyciągnie Cię albo odrzuci i dokładnie taki był jej zamiar.

Przeczytaj także:  O Nowym Jorku i artystach osobnych – Recenzja książki Olivii Laing #14

Lista kobiet Chinaskiego ciągnie się w nieskończoność

Bukowski w „Kobietach” opowiada o życiu w Los Angeles w latach 70. ubiegłego wieku (ta częściowo autobiograficzna powieść ujrzała światło dziennie w 1978 roku). Sprawia to, że czytelnik ma możliwość poznania realiów tamtych czasów oczami autora. Choć nie jest to powieść odkrywcza pod względem fabularnym, to jednak w swojej prostocie i autentyczności przyciąga uwagę i niemiłosiernie wciąga. Henry Chinaski nawiązuje w niej relację z wieloma kobietami, szukając własnych fizycznych doznań traktuje je przedmiotowo. Niektóre z kandydatek odrzuca po samej rozmowie telefonicznej, gdy na przykład nie podoba mu się jej głos. Henry nie bierze pod uwagę istniejących norm społecznych, sprawia wrażenie człowieka, który dostaje to, czego chce. Wiele z jego czynów i zachowań jest po prostu złych, okropnych. Jako bohater wzbudził we mnie poczucie niesprawiedliwości i żalu. Poprzez postać Chinaskiego, Charles Bukowski ujawnia światu prawdziwego siebie.

Czy warto przeczytać „Kobiety” Charlesa Bukowskiego?

„Kobiety” to powieść, która na pewno nie pozostawia obojętnym. Dzięki swojej prostocie i szczerości, uwodzi czytelnika i pozwala na zrozumienie wielu aspektów ludzkiego życia. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury surowej i niekonwencjonalnej, to zdecydowanie powinieneś przeczytać tę książkę. Jest to powieść dla osób, które szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko rozrywki. To lektura dla tych, którzy chcą odkrywać prawdziwe oblicze życia, nawet jeśli jest ono trudne do zaakceptowania.

Ocena: 7/10 Warto przeczytać

Książkę możecie kupić:

Tania Książka

Ebookpoint

Spotkaliście się już z twórczością Charlesa Bukowskiego? A może planujecie dopiero sięgnąć po jego książki? Jaka jest Wasza opinia na temat jego twórczości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *