Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady – Recenzja książki Nancy Springer #13

Uwielbiam książki Arthura Conan Doyle’a i historie Sherlocka Holmesa. Tym bardziej z niezwykłą ciekawością sięgnąłem po film Netflixa o jego młodszej siostrze Enoli. Wciągnął mnie na tyle, że zainteresowałem się także powieściami Nancy Springer na których bazował. W dzisiejszej recenzji chciałbym podzielić się z Wami opinią na temat drugiego tomu cyklu o Enoli Holmes: Sprawa leworęcznej lady. Powieść ta wciąga nas w fascynujący świat detektywistycznych przygód młodszej siostry słynnego Sherlocka Holmesa. Chociaż książka jest skierowana głównie do młodzieży, z pewnością zainteresuje również dorosłych czytelników. Jak bardzo mi się spodobała? Czytajcie dalej!

Enola Holmes: inteligentna i wrażliwa siostra Sherlocka

Największym atutem tej książki oraz całej serii jest niewątpliwie oryginalna i intrygująca postać Enoli Holmes. Jest to młoda kobieta o niezwykłym talencie (podobnie jak jej bracia Sherlock i Mycroft) do rozwiązywania zagadek. Swoim detektywistycznym myśleniem nie tylko dorównuje braciom, ale potrafi być od nich mądrzejsza. Enola jest niezależna, inteligentna i odważna, a zarazem delikatna i pełna empatii. To postać, z którą czytelnik z łatwością może się utożsamić i zafascynować. Jej siłą w porównaniu do starszych braci jest to, że potrafi poznać świat od strony zwykłych ludzi. Autorka podkreśla mocno, że dzięki temu, że jest ona dziewczyną w trudnym męskim świecie, doskonale radzi sobie ze sprawami, o których Sherlock dosłownie nie ma pojęcia. Widać to w jej własnych śledztwach, które prowadzi pod pseudominem detektywa.

„Sprawa leworęcznej lady” wyróżnia się również oryginalnym i dynamicznym stylem narracji. Autorka sprawnie łączy elementy powieści detektywistycznej z młodzieżową, pełną buntu i chęci samodzielności historią, co nadaje książce unikalnego klimatu. Nancy Springer kreuje wspaniałe pejzaże wiktoriańskiej Anglii, które w połączeniu z wartką akcją sprawiają, że tak jak ja, możesz mieć problem aby szybko oderwać się od lektury!

Przeczytaj także:  O Nowym Jorku i artystach osobnych – Recenzja książki Olivii Laing #14

Młodzieżowa historia mówiąca o kobiecej niezależności

Cała seria książek o Enoli Holmes, także „Sprawa leworęcznej lady” porusza ważne tematy społeczne, takie jak równouprawnienie płci czy ograniczenia narzucone kobietom w XIX wieku. Enola Holmes, jako bohaterka niezależna i niepokornie dążąca do samorealizacji, staje się inspiracją dla czytelników, zwłaszcza tych młodszych, i pokazuje, że niezależnie od płci i społecznych oczekiwań można osiągnąć sukces. Uważam, że to niezwykle ważna lektura zwłaszcza dla młodych dziewczyn, które dzięki niej mogą poczuć, że niezależnie od otrzymanego wychowywania w swoim życiu mogą postawić na swoje marzenia.

Pełna akcji powieść przy której nie można się nudzić

To, co wyróżnia powieści z serii i jest bardzo widoczne w drugiej części to przede wszystkim: wartka akcja, dobrze napisana główna bohaterka, której nie da się nie lubić… I co najważniejsze naprawdę świetnie napisana fabularna intryga. Nie jest ona skomplikowana, w końcu to książka młodzieżowa, ale sprawia, że książkę jako miłośnik zagadek, olbrzymi fan Sherlocka czytałem z wypiekami na twarzy. Przy tej książce naprawdę trudno jest się nudzić.

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady: Kto powinien sięgnąć po tę książkę?

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady to powieść, która z pewnością zainteresuje zarówno miłośników klasycznych powieści detektywistycznych, jak i młodszych czytelników, którzy poszukują ciekawych i inspirujących bohaterek. Nancy Springer stworzyła niezapomnianą postać Enoli Holmes, która może stać się ikoną literatury młodzieżowej. Polecam każdemu, kto oglądał film. Według mnie książka zdecydowanie wygrywa.

Ocena: 7/10 – Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *