Mangi – czym są i czy warto je czytać?

Manga, japońska forma komiksu, od lat cieszy sie niesłabnącą popularnością. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym dokładnie jest manga i dlaczego warto ją czytać? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i wyjaśnimy, dlaczego manga jest taka trendy, oraz czy warto ją czytać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest manga? Wprowadzenie do japońskiego komiksu

Manga to japoński termin oznaczający komiks lub graficzną powieść. Z pewnością sie juz z nią spotkałeś, gdyż jest bardzo popularna w Japonii i na całym świecie. Charakteryzuje się specyficznym stylem rysowania postaci i tła, a jej tematyka i styl są bardzo zróżnicowane. Manga może opowiadać o historii, fantastyce, romansie, horrorze, humorze, sporcie i wielu innych aspektach życia. Warto wiedzieć, że manga jest czytana od prawej do lewej, co odzwierciedla tradycyjny sposób pisania języka japońskiego, choć istnieją wydania aby czytane od lewej i do prawej i od lewego górnego rogu: to gratka dla fanów mangi, którzy posługują się alfabetem łacińskim.  

Manga jako forma sztuki

Japońskie mangi są traktowane jako forma sztuki: zazwyczaj rysowane ręcznie lub za pomocą komputera, a ich specyficznymi cechami są duże oczy postaci, wyraziste emocje i dynamiczne ujęcia.

Manga po mistrzowsku łączy obrazy i teksty w sekwencjach charakterystycznych dla komiksu, zwanych kadrami. Układają sie one w paski lub strony, tworząc spójną narrację. Manga jest często czarno-biała, ale może być też kolorowa. 

To warto wiedzieć!  Słowo “manga” dosłownie oznacza “luźne rysunki” lub “szkice”. Komiksy są zazwyczaj czarno-białe i wydawane tygodniowo lub miesięcznie. Mangi bywają bardzo różnorodne pod względem tematyki i stylu, od prostych historii dla dzieci po skomplikowane fabuły dla dorosłych. Do najpopularniejszych gatunków mangi należą: shōnen (dla chłopców), shōjo (dla dziewcząt), seinen (dla mężczyzn) i josei (dla kobiet).

Przeczytaj także:  Norweski pisarz Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2023

Powody, dla których warto czytać mangi

Manga poszerza horyzonty i zainteresowania

Prezentuje różne kultury, historie, społeczeństwa i światy, oraz uczy czytelników o japońskiej sztuce, tradycji, religii i języku. Pozwala lepiej zrozumieć świat, jego złożoność i różnorodność. 

Może rozwijać wyobraźnię i kreatywność 

Manga prezentuje bogate i oryginalne scenariusze, postacie i dialogi. jest nieustannym źródłem inspiracji: zachęca do tworzenia własnych historii i rysunków.

Dostarcza rozrywki i relaksu czytelnikom

Manga jest stosunkowo łatwa do przeczytania, a niewielkich rozmiarów komiksy można zabrać ze sobą wszedzie – zmieszczą się nawet do damskiej torebki! Mangę można czytać oferuje szeroki wybór gatunków i stylów, dlatego jest wszechstronna i uniwersalna – każdy znajdzie tematykę i styl w sam raz dla siebie.

Manga wzmacnia więzi społeczne i emocjonalne

Fani mangi tworzą wspólnotę, dzielą się refleksjami, prowadzą dyskusje. Poza tym tematyka może również pomóc czytelnikom w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i samotnością. Manga bez wątpienia może dostarczać pocieszenia, wsparcia i motywacji.

Mówiąc krótko: manga to niepozbawione artyzmu źródło wiedzy, inspiracji, zabawy i przyjaźni! Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z mangą, możesz zacząć od znanych, kultowych już tytułów takich jak Naruto, One Piece, Death Note lub Kimetsu no Yaiba. Miłej lektury!

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *