Najlepsze powieści historyczne – ranking książek

Książki historyczne dają nam wyjątkową okazję na zobaczenie przeszłości i zanurzenie się w fascynującą akcję, a przede wszystkim poznanie dawnej kultury. Wiele wybitnych powieści napisanych przed wiekami nadal zdobywa uznanie rzeszy czytelników na całym świecie. Chciałbym dzisiaj przedstawić mój subiektywny ranking najlepszych powieści historycznych. Liczę, że niektóre z wybranych pozycji przypadną Ci do gustu, być może pomogę znaleźć idealną książkę na najbliższe dni i tygodnie.

Dlaczego warto czytać powieści historyczne?

Jeśli nie masz pewności, czy w ogóle warto zajrzeć do tego rankingu, a książki historyczne kojarzą Ci się wyłącznie z nudnymi lekturami z liceum albo szkoły podstawowej to naprawdę warto dać im jeszcze jedną szansę. Książki historyczne są doskonałym sposobem na pogłębienie wiedzy o przeszłości oraz na zrozumienie złożonych relacji międzyludzkich, kulturowych i politycznych. Dzięki nich udajemy się w przeszłość, tam gdzie podróże są dzisiaj oczywiście niemożliwe. Czytelnik może przenieść się do innej epoki i poznać wydarzenia, które miały kluczowe znaczenie w historii ludzkości. Ale tak naprawdę powodów jest znacznie więcej. Ciekawe historyczne książki, które pominąłeś w liceum, mogą się okazać idealną lekturą teraz kiedy jesteś już dorosły. Jednym słowem warto spróbować!

Ranking najlepszych powieści historycznych

Stworzona przeze mnie lista pięciu najlepszych powieści historycznych jest subiektywna, zapewne nie trafię w gusta każdego z czytelników tego rankingu. Każda książka ma przecież swoje mocne i słabe strony. Jeśli masz ochotę na ciekawą książkę historyczną to warto wziąć pod polecane przeze mnie serie oraz pojedyncze tytuły: 

Cykl Filary Ziemi Kena Folletta

Cykl Filary Ziemi autorstwa Kena Folletta to monumentalna, wciągająca saga historyczna, która przenosi czytelnika do XII wiecznej Anglii. Historia skupia się wokół budowy monumentalnej katedry Kingsbridge, przy okazji ukazując konflikty religijne, wojny domowe, intrygi, miłość, zdradę, mroczne tajemnice i zbrodnie. Główni bohaterowie, w tym budowniczy katedry, ambitny biskup oraz wygnane rodzeństwo szlacheckie, starają się odzyskać swój tytuł i ziemię. Przez cały czas trwania tej historii dostrzec można wyzysk chłopstwa, zalążki handlu na wysoką skalę, a przede wszystkim rozgrywki o władzę i pieniądze, o chwałę i sławę. Przy tym wszystkim autor zadbał również, by bawić się naszymi emocjami, tworząc postać Williama Hamleigha, która zwykle wywołuje w czytelniku silne uczucia nienawiści. Cykl Filary Ziemi Kena Folletta to przepiękna opowieść, która na długo pozostaje w pamięci. Mocno polecam 🙂

Cykl Wojny Wikingów Bernarda Cornwella

Cykl Wojny Wikingów autorstwa Bernarda Cornwella to epicka seria opowieści o losach młodego Anglika o imieniu Uthred, który trafia do duńskiej niewoli w IX wieku. Przez cały cykl obserwujemy jak Uthred dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami, staje się częścią rodziny jarla Ragnara i wojownikiem. Nieubłagany los pcha go jednak w wir wojny i musi stanąć do walki po drugiej stronie barykady. Wojny Wikingów to epicki cykl, który pokazuje walkę Anglii przeciwko najeźdźcym wikingom, a także wędrówkę Uthreda od chłopca do mężczyzny. Musi ozmierzyć się z trudnymi wyborami i znaleźć swoje miejsce w świecie.

„Cmentarz w Pradze” Umberto Eco

Cmentarz w Pradze Umberto Eco to niezwykła powieść kryminalno-szpiegowska, akcja której toczy się w XIX wieku. Autor postanowił przybliżyć czytelnikom genezę sławnych Protokołów Mędrców Syjonu, które stały się jednym z elementów nazistowskiej propagandy. Wartka akcja powieści toczy się wokół Simona Simoniniego, jedynej fikcyjnej postaci wśród autentycznych bohaterów. Przepełniona nienawiścią i współzależnościami postaci, powieść ta skłania do refleksji nad ludzką naturą i mechanizmami, które za nią stoją – od strachu i pożądania sławy, aż po obojętność i luki w wykształceniu. Umberto Eco w bardzo przenikliwy sposób pokazuje tragizm sytuacji, w której znalazły się ofiary manipulacji i oszustw.

Przeczytaj także:  Ranking najlepszych książek kobiecych: coś dla miłośniczek literatury

„Powrót do Reims” Didiera Eribona

Powrót do Reims to literacka autobiografia francuskiego socjologa i filozofa Didiera Eribona, w której opisuje on swoje dzieciństwo i młodość spędzone w klasie robotniczej. Autor powraca do rodzinnego miasta Reims, gdzie wnikliwie analizuje współczesne społeczeństwo kapitalistyczne i swoje własne doświadczenia, odczuwany wstyd i upokorzenia. Książka jest oparta na teoriach Pierre’a Bourdieu, które są wykorzystane do opisu społecznego wstydu i wykluczenia. Dzięki swojej wnikliwej analizie Eribon udowadnia, że wiele zjawisk, które dzieją się w francuskiej prowincji, można również odnieść do dzisiejszego społeczeństwa. Powrót do Reims to świetnie napisana książka, która pomaga zrozumieć wiele aktualnych francuskich zjawisk polityczno-społecznych.

„Marcowe fiołki” Philipa Kerra

Marcowe fiołki Philipa Kerra to kryminał osadzony w realiach Trzeciej Rzeszy. Akcja powieści rozgrywa się w przeddzień Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Głównym bohaterem jest Bernhard Günther, były oficer policji kryminalnej, który obecnie pracuje jako prywatny detektyw. W trakcie śledztwa Günther zostaje wciągnięty w sieć intryg na najwyższych szczeblach nazistowskiej władzy. Powieść przedstawia przemianę Bernharda od wykonawcy zadań w imieniu władzy do obrońcy prawdy i sprawiedliwości. Jego przygody i biznesy doprowadzają go bowiem do polityków hitlerowskich na samym szczycie. Marcowe fiołki to książka napisana w konwencji czarnego kryminału, w której tło stanowi nazistowska propaganda, korupcja, prześladowania żydów oraz działania SS i Gestapo.

Jak wybrać dobrą powieść historyczną?

Podczas wybierania powieści historycznej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, zastanów się, jaką epokę chcesz bliżej poznać i jaki styl opowiadania Cię interesuje. Poznanie władców, wybitnych postaci, bitew i wielkich wydarzeń historycznych może być fascynujące, ale również nużące. Nie ma się czego wstydzić. Książki historyczne to mogą być romanse ale i również batalistyczne opisy. Każdy wybierze coś innego. Warto zwrócić uwagę na autora i oceny dzisiejszych recenzentów, którzy doceniają poziom merytoryczny powieści oraz jej dostępność dla dzisiejszego czytelnika. Nie każdy jest filologiem, który musi docenić twórczość Adama Mickiewicza. Warto również zastanowić się nad tym, na ile traktujemy powieść historyczną jako materiał edukacyjny, a na ile jako sposób na relaks i odpoczynek. Dzięki odpowiedniemu podejściu łatwiej będzie Ci wybrać powieść na którą masz ochotę.

Gdzie szukać ciekawych książek historycznych?

Jeśli interesujesz się historią i szukasz powieści historycznych, warto skorzystać z internetowych rankingów takich jak ten oraz poleceń innych czytelników. Na portalach książkowych jak np. goodreads.com czy lubimyczytac.pl znajdziesz mnóstwo dodatkowych rekomendacji. Zachęcam zaobserwować mój profil na Instagramie, aby śledzić moje literackie poczynania. Jeżeli szukasz książek stacjonarnie: warto również korzystać ze zbiorów w bibliotekach i czytelniach, gdzie możesz bezpłatnie zapoznać się z dostępną literaturą bez potrzeby zakupu.

11 komentarzy do “Najlepsze powieści historyczne – ranking książek

  1. Marzena Odpowiedz

    Lekko zaskakuje brak kogokolwiek z rodzimego podwórka: Elżbiety Cherezińskiej, Jacka Komudy czy choćby Antoniego Gołubiewa…

    • Recenzje Pisarza Autor wpisuOdpowiedz

      Dziękuję za Pani komentarz 🙂 Zmieszczenie wielu wartościowych powieści historycznych w top 5 nie jest niestety samo z siebie możliwe. Jako dość duży zwolennik literatury zagranicznej w moim subiektywnym rankingu faktycznie nie umieściłem żadnej polskiej pozycji. Jakie polskie powieści historyczne w szczególności Pani poleca?

      • Irena Zuzanna Odpowiedz

        Dzięki za polecone powieści, na pewno do nich sięgnę. Bardzo lubię poznawać ludzi z przeszłości jak żyli, co myśleli. Książki, które dały mi sporą dawkę wiedzy oraz radość czytania to powieści Ildefonso Falcones, Isabel Allende, (Hiszpania, Chile), a także „Ostatnie dni w Berlinie ” Paloma Sanchez – Garnica (rewolucja w Rosji oraz II wojna światowa), „Ścieżki Północy” Richard Flanagan….

        • Recenzje Pisarza Autor wpisuOdpowiedz

          Z twórczością Isabel Allende nie miałem jeszcze styczności. Cudnie wyglądają te okładki z serii Dom Duchów, ale to w końcu wydawnictwo Marginesy 😉 Na pewno się zainteresuję. Dziękuję serdecznie.

    • Bhastek Odpowiedz

      To prawda. Jak zaczynałem Koronę…to żałowałem, że wypożyczyłem. Ale potem było tylko lepiej aż zacząłem szperać w poszukiwaniu informacji o czasach Wielkiego Rozbicia

  2. Bogdan Odpowiedz

    Powieść historyczna łącząca walory artystyczne z atrakcyjną fabułą to trylogia Roberta Harrisa, której główną postacią jest Cycero, tytułowy bohater pierwszej części. Rzym Harrisa jest nie mniej fascynujący niż w słynnym serialu HBO pod tym tytułem.

  3. Jamnikt Odpowiedz

    Edward Rutherfurd
    Bardzo fajne książki o miastach od powstania po czasy współczesne.
    Paryż, Londyn, New York kilka o państwach RoSSja, Chiny.
    Polecam

  4. Natalia Odpowiedz

    Polecam „Shoguna” James’a Clavella’a.
    Jeśli chodzi o Umberto Eco, to praktycznie całą jego twórczość można umieścić w rankingu najlepszych książek historycznych 🙂

  5. Monika Odpowiedz

    Dzień dobry. Ja również uważam, że warto polecać twórczość opowiadającą polskie dzieje. Osobiście nie lubiłam powieści historycznych. Ale kiedy wpadłam na cykl powieści Karola Bunscha pt Opowieści piastowskie, to nie mogłam przestać czytać. Sposób narracji, piękne i często energetyczne opisy bitew, a do tego język z dawnych lat. Niesamowita lektura. Drugi cykl, po który sięgnęłam po opowieściach piastowskich, to Dzieje Polski Józefa Kraszewskiego, który rozpoczyna Stara Baśń -m.in. przepieknie, choć tragicznie opisane wesele. Obydwa cykle opowiadają o historii od Piastów. Zawierają wiele ciekawostek opartych na faktach, które zachęcały do pogłębiania tematu. Szkoda, że nikt tych cyklów nie sfabularyzyje z rozmachem takim, jak Grę o tron. Młodziezy zapewne równie by się spodobało. A chodzi i to, żeby młodzież wiedziała, że nie wyszliśmy spod krzaka nagle, jako Polacy. Polecam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *