Saga Lipowo – dlaczego warto ją przeczytać?

Pasjonujące zagadki kryminalne, zbrodnie, tajemnice i dramaty skrywane przez członków małej społeczności funkcjonującej na uboczu oraz mroczny klimat w cieniu mazurskich lasów. To wszystko i wiele więcej znajdziemy w „Lipowie” – sadze autorstwa mistrzyni literatury kryminalnej, Katarzyny Puzyńskiej.

Wielowątkowa, rozbudowana fabuła, zagadka zbrodni, w której nic nie jest jasne, ciemności kłębiące się w ludzkich umysłach i relacjach pomiędzy członkami społeczności, ponury klimat i narastające ze strony na stronę napięcie – oto niektóre wyznaczniki dobrej powieści kryminalnej. Saga Lipowo autorstwa Katarzyny Puzyńskiej spełnia te kryteria i ma wiele innych zalet. Autorka jest z wykształcenia psycholożką, pracowała jako wykładowczyni akademicka, a także jest mistrzynią polskiego kryminału, którą to pozycję wypracowała sobie właśnie dzięki serii Lipowo, składającej się jak dotąd z piętnastu tomów.

Sekrety mazurskiej wioski

Lipowo to wieś na Mazurach, niedaleko Brodnicy. W zwyczajnym na pozór wypadku samochodowym życie traci zakonnica. Policyjne śledztwo z początku zdaje się nie odbiegać od rutyny, ale szybko wykazuje, że tragiczne zdarzenie drogowe zostało upozorowane, by ukryć morderstwo. Wkrótce ginie kolejna osoba, pozornie niezwiązana z pierwszą ofiarą. Jasne jest, że będzie więcej zabitych, toteż zaskoczeni rozwojem zdarzeń policjanci muszą nie tylko znaleźć sprawcę, ale przede wszystkim powstrzymać go przed uśmierceniem następnych ludzi. Każda godzina jest na wagę złota… na przeszkodzie działaniom śledczych staje jednakże zmowa milczenia oraz dziwny opór ze strony zamkniętej, wiejskiej społeczności. W Lipowie wszyscy zdają się ukrywać jakieś ponure sekrety, a sieć wzajemnych powiązań i niejasnych zależności przypomina węzeł gordyjski.

Tak właśnie rozpoczyna się Motylek – pierwszy tom sagi Lipowo, a przy tym literacki debiut Katarzyny Puzyńskiej. Seria ta koncentruje się nie tylko na policyjnym śledztwie, ale przede wszystkim na życiu – realia którego są znacznie bardziej ponure i mroczne, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać – niewielkiej wiejskiej społeczności, ukrytej pośród mazurskich lasów, łąk i bagien. Kryminalny cykl to uniwersalna opowieść o ciemnościach wypełniających ludzkie dusze, z dawna skrywanych sekretach i patologicznych więzach między poszczególnymi osobami, osadzona w urokliwej, pozornie sielskiej, a w praktyce mrocznej scenerii Mazur.

Przeczytaj także:  Poznaj książki Annie Ernaux – francuskiej noblistki z 2022 roku

Lipowo jest przy tym idealną kompozycją, jaka w warstwie fabularnej łączy skomplikowane zagadki kryminalne, pełen napięcia, gęstniejący z tomu na tom klimat oraz porywającą akcję, z pogłębionymi, doskonale rozpisanymi wątkami psychologiczno-obyczajowymi. To dopracowana w każdym aspekcie analiza funkcjonowania małej, zamkniętej społeczności, kiszącej się we własnym sosie z dala od wielkich miast. Autorka opisuje zarówno policyjne działania, jak i codzienne ludzkie sprawy, w tym dramaty oraz tragedie. Zbrodnie to tylko jeden z elementów tego, co kryje się wśród mazurskich lasów i łąk…

Sagę Katarzyny Puzyńskiej zdecydowanie warto przeczytać także dlatego, że każdy z jej tomów to pasjonująca historia, od której nie można się oderwać. Fanom zagadek kryminalnych, walki ze zbrodniarzami, mocnych wrażeń i narastającego napięcia Lipowo dostarczy wszystkiego, co w literaturze kryminalnej najlepsze.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *