Najlepsze kryminały to te, które potrafią bardzo długo trzymać w napięciu i sprawiać, że nie możemy oderwać się od kolejnych stron w poszukiwaniu rozwiązania dręczącej nasze umysły zagadki. Oto ranking top 5 książek kryminalnych, które pochłoniesz z wielką przyjemnością. Wybrane przeze mnie powieści to absolutny must-have dla każdego fana tego gatunku. Zaczynajmy!
Jakie szczególne cechy posiadają najlepsze kryminały?
Najlepsze kryminały charakteryzują się kilkoma szczególnymi cechami, które sprawiają, że są one niezwykle intrygujące, absorbujące i trzymają w napięciu do samego końca. Przede wszystkim, znaczenie ma oryginalna fabuła, która przedstawia wciągający, a jednocześnie skomplikowany przypadek, zawiązuje się intryga oraz konieczność rozwikłania zbrodni, zagadki lub tajemnicy. Kolejnym, nie mniej istotnym aspektem, jest zręczne operowanie napięciem emocjonalnym czytelnika – czyli umiejętność stopniowania ekscytacji i napięcia, które oddziałują na odbiorcę i przykuwają go do lektury na długie godziny.
W najlepszych kryminałach, swoje wyjątkowe miejsce zajmują autentyczne, wielowymiarowe postacie, które rozbudzają sympatię, czasami niechęć, lecz przede wszystkim naszą fascynację. Twórcy potrafią rozbudowywać osobowości bohaterów na przestrzeni całego dzieła, a także wprowadzać rożne przeciwności losu, które sprawdzają ich charakter i moralność. Istotnym atrybutem tego gatunku jest także stosowanie specyficznej stylistyki, która dostosowana jest do tematyki dzieła – często mrocznej, niepokojącej, pełnej metafor, obrazów, cieni i zwrotów akcji, które podkreślają atmosferę tajemnicy.
Dobrze skonstruowany kryminał zawiera również inteligentne przemyślenia na temat psychologii przestępcy oraz ofiary, przedstawiając między innymi problematykę motywów, uczuć i przekonań. Pokazuje również splot wydarzeń, lojalność versus zdrada, ale przede wszystkim stwarza możliwość zrozumienia i przeniesienia się w wyjątkowy, pełen tragicznych skutków, świat przestępstw.
Ranking pięciu najlepszych książek kryminalnych
Oto mój subiektywny ranking pięciu najlepszych kryminałów, które warto przeczytać. Są to absolutne bestsellery i ponadczasowe tytuły, które zachwyciły niezliczoną liczbę czytelników na całym świecie.
Morderstwo w Orient Expressie: Agata Christie
„Morderstwo w Orient Expressie” autorstwa Agaty Christie to klasyk stylu kryminalnego. Głównym bohaterem jest Herkules Poirot, który zostaje niejako zmuszony do podróży Orient Expressiem po otrzymaniu tajemniczego telegramu. Po drodze spotyka wiele odmiennych postaci, wśród których są lokaj i pokojówka, milioner, a nawet księżna. Agata Christie napisała ponad 80 kryminałów i jest jedną z najlepiej sprzedających się pisarek wszech czasów. Jej powieść „Morderstwo w Orient Expressie” jest uznawanym klasykiem, a wiele jej prac zostało zekranizowanych. Pozycja obowiązkowa.
Studium w szkarłacie: Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes)
„Studium w szkarłacie” Arthura Conan Doyle’a to niezwykle wciągająca historia, w której centrum znajduje się wątek detektywistyczny. Przygody tytułowego duetu Sherlocka Holmes’a i doktora Watsona szybko pochłaniają czytelnika, który jest zmuszony do ciągłej koncentracji podczas podążania za logicznym wywodem precyzyjnie dopracowanej przez autora zagadki. Narracja jest jednocześnie dynamiczna i zorientowana na detale, dotyczy to zwłaszcza świata przedstawionego. Sherlock Holmes prezentowany w „Studium w szkarłacie” ukazany jest jako arogancki, egocentryczny i chorobliwie pewny siebie, ale jego zdolności detektywistyczne i skuteczność są po prostu fenomenalne. Do tego dochodzi historia, obfitująca w tajemnice i mroczne sekrety. Dzięki „Studium w szkarłacie” możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań na temat kultowego duetu, jednocześnie wciągając się w niezwykłą i fascynującą akcję. Jako fan Sherlocka musiałem umieścić tę książkę w moim rankingu 🙂
Księżniczka z lodu: Camilla Läckberg
„Księżniczka z lodu” autorstwa Camilla Läckberg to błyszczący kryminał, w którym prawda jest czymś wyjątkowo ulotnym. Wątek opowiedziany jest z niezwykłą lekkością. Wciąga czytelnika w kolejne przygody i przybliża do wskazanej przez autorkę lecz nieznanej Robertowi ścieżki. Camilla Läckberg składa puzzle historii i pozwala czytelnikowi dokonywać samodzielnych modyfikacji układanki, aż do samego końca. Zaskakujące twisty oraz intrygujące mityczne skojarzenia urozmaicają narracje i chociaż z pozoru opowieść może wydawać się dość oklepana, to fani powieści kryminalnych na pewno docenią zawarte w niej detale. „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg łączy w jednym wyjątkowym dziele zawiły kryminał z niebanalnymi akcentami. Książka zapewnia mrożące krew w żyłach zwroty akcji i mistrzowską budowę napięcia. To po prostu klasyczny kryminał w najlepszym wydaniu.
Trylogia Millenium Stiega Larssona
Trologia Millenium Stiega Larssona, zdobyła serca wielu czytelników na całym świecie. Czytanie tej serii jest absolutnie niezapomnianym doświadczeniem. To trzy zupełnie różne powieści, które składają się na jedną epicką opowieść, w której człowiek przekracza wszystkie granice. W pierwszym tomie, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, poznajemy Mikaela Blomkvista, znanego szwedzkiego dziennikarza i współwłaściciela czasopisma Millennium, który wyrusza na misję zbadania mysterium zaginięcia Harriet Vanger. Czytając tę powieść, zobaczymy go jak przechodzi trudny okres w życiu; z jednej strony poznaje siłę kobiet, z drugiej strony siebie samego. Dzięki jego odkryciom również Lisbeth Salander, hakerka i jego współpracowniczka i bratnia dusza, rozpoczyna swoją własną misję. Więcej dowiecie się z lektury powieści Larssona 😉
Wojciech Chmielarz: Żmijowisko
„Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza to dramatyczna, psychologiczna powieść o bólu po stracie ukochanej osoby. Małżeństwo Kamila i Arek wraz z dziećmi, Adą i Ignasiem, wyjeżdżają na wakacje do wsi Żmijowisko, aby spotkać się ze znajomymi Kamili ze szkoły. Podczas imprezy, przy ognisku, Ada znika i rodzina rozpoczyna poszukiwania. Wraz z powrotem przeszłości i jej tajemnic nawraca także cierpienie, które zatraca wszelką radość i chęć do życia. Cała historia chwilami odnosi się do teraźniejszości, dzięki czemu czytelnik zostaje wciągnięty w zaskakujące wątki. Coś dla miłośników polskich książkowych thrillerów.
Czym kierować się przy wyborze kolejnego kryminału?
Wybierając kolejną książkę kryminalną do przeczytania, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą nam dokonać świadomego wyboru. Przede wszystkim warto zastanowić się nad preferencjami – czy fascynuje nas bardziej klasyczna detektywistyczna zagadka czy może noir i nieco bardziej mroczny świat kryminału? Innym istotnym elementem jest styl autora czy też ogólna atmosfera dzieła – jeśli zależy nam na głębszym zrozumieniu ludzkiej psychiki, można wybierać książki o bogatej warstwie psychologicznej, ale jeśli zależy nam na akcji i emocjonującej fabule – nieco dynamiczniejsze opowieści.
Sprawdźmy też, czy dane dzieło posiada kontynuacje czy jest samodzielną opowieścią – wielu fanów kryminału lubi serię o tym samym detektywie lub śledczym. Ponadto ważne jest, czy chcemy zanurzyć się w świecie międzynarodowych powieści kryminalnych, czy pozostać w zaciszach rodzimej literatury, co z pewnością wpłynie na rodzaj problemów i otoczenie opisywane. Analizując recenzje i oceny innych czytelników zyskujemy szersze spojrzenie na dany tytuł i łatwiej możemy zdecydować, czy to książka dla nas. Wybierając kolejny do przeczytania kryminał, pamiętajmy, aby kierować się własnym gustem, zainteresowaniami oraz intuicją – ostatecznie to my będziemy z nim spędzać czas, a przyjemność z czytania jest najważniejsza.
Wszystkie czytałam, są dwie te kryminały. A jeśli chodzi o książki Camilli Läckberg to cała seria jest świetna 👍👍👍
Polecam prozę Chrisa Cartera, Lisy Marklund i Stuarta Macbride. Ci autorzy nie sprawiają zawodu.
Dziękujemy za polecenia 🙂
Chris Carter autor po którym długo nie sięgałam po kryminały. Po prostu rewelqcyjnie napisana seria.
Przeczytajta serię Cienie przeszłości i Wściekłe psy Mieczysława Gorzki.
Polecam książki Marka Stelara Szczecinianina ! Warto!
Całego serca polecam serię o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej!!
A ja polecę książki Piotra Kościelnego 💪💪
Dzięki!
Rysiu Ćwirlej!!!!!!
Mieciu Gorzka
Kościelny
Max Czornyj
Krzychu Bochus
Oczywiście, Wojtek Chmielarz i Jędrzej pasierski… mróz już minął….
Pozdrawiam .
Adrian Bednarek ,polecam
Piotr Borlik. Znakomity:)
Ryszard Ćwirlej…to jest GOŚĆ
Poza tym, ostry Max Czornyj
Mieciu Gorzka, Chmielarz oczywiście, i przereklamowany mróz…
Również polecam . Przeczytałam wszystkie .
Mieczysław Gorzka to moje ostatnie odkrycie.Polecam z całego serca.
A ja polecam ostatnio odkrytą serię M.M.Perr. Rewelacja!
Mieczysław Gorzka genialny
Nie czytaliście ” Czyściec niewinnych ” Karine Gèbiel to jest najlepszy kryminał. Mistrzostwo świata. Polecam tez tej samej autorki ” Tylko cien”
Ja polecam Remigiusza Mróza
Ja polecam kryminały norweskie – Jo Nesbo – seria o Harrym Hole 👍
A ja polecam Adriana Bednarka i jego serię o diable – daaawno nie czytałam tak dobrych książek
Wszystkie polecane książki czytałam, poza Żmijowiskiem,W.Chmielarza, kupię napewno bo jestem ciekawa czy będę mieć podobna opinię,ja polecam skandynawskich pisarzy klasyków Jo Nesbo, to oczywiste i Camille Lackberg gdy pisała solo, obecnie w duecie już mnie nie zachwyca, dziękuję Wam za polecenie książek Grażyna
Mnie się jeszcze Remigiusz Mróz nie przejadł. Nadal mnie zaskakuje. Jo Nesbo to najwyższa półka. Uwielbiam serię o Harym Holle. Jeszcze niektóre pozycje Kasi Bondy. Fajnie i z poczuciem humoru pisze Zygmunt Miłoszewski ale mało jest jego powieści.
Żmijowisko super ale odkryłam Mieczysława Gorzka. Jego serie są fantastyczne a dodatkowo akcja dzieje się w mojej okolicy. Gorąco polecam
Polecam książki autorki B.A.Paris i Ryley Sager.
A dla mnie Księżniczka z lodu jest najsłabszą z całej sagi o Fjallbace. Poza tym całą serię czyta się jednym tchem
A ja polecam wszystkie pozycje Severskiego są lepsze nawet od Millennium Stiega Larssena. Lepsze od Pielgrzyma (swietny kryminal) Terry Hayes.
Świetna seria Karin Slaughter z Willem Trentem
No i koniecznie Chris Carter z Robertem Hunterem