Fantasy to jeden z najbardziej popularnych gatunków literatury wśród czytelników. Mam dla Was do zaprezentowania mój subiektywny ranking pięciu najlepszych powieści fantasy wszechczasów. Jeśli lubisz książki fantastyczne, nie możesz przegapić tych dzieł. Odwieczne walki między dobrem a złem, niezwykłe postacie, nieprawdopodobne wydarzenia i magiczne światy wciągają czytelników na całym świecie. Sprawdź, co warto przeczytać!
Fantasy: jaki jest fenomen tego gatunku?
Fantasy to gatunek, który zrewolucjonizował świat. To właśnie literatura fantastyczna przywołuje przed oczami czytelników rzeczywistość pełną magii, potworów, elfów, czy demonów. Czym wyróżnia się literatura fantasy? To przede wszystkim epicki świat, pełen tajemnic, intryg, niesamowitych postaci i przygód, które zaskakują na każdym kroku. Według mnie, dobra powieść fantasy to zbiór wyjątkowych opowieści na granicy fikcji i rzeczywistości, które wciągają czytelnika na długo. Czasami bywają również świetną odskocznią od dnia codziennego. Pisarze fantasy pomagają nam przenieść się do magiczego świata, gdzie wszystko jest możliwe.
Jakie są najlepsze książki fantasy wszechczasów?
Każdy z fanów ma swoje ulubione powieści fantasy. Poznajcie top pięć moich ulubionych klasyków oraz bestsellerów, które po prostu musisz przeczytać:
Wiedźmin: cykl książek Andrzeja Sapkowskiego
Cykl powieści o Wiedźminie jest jednym z najważniejszych w polskiej fantastyce. Wiedźmin to postać, która na stałe wpisała się w karty literatury fantasy. Cała saga pióra Andrzeja Sapkowskiego to wyjątkowy cykl, w którym fascynujące przygody zderzają się z moralnymi dylematami i etycznymi problemami. Warto wybrać się w przygodę z Geraltem, aby odkryć jego wiedźmiński los – w którym rządzą samotność, przeznaczenie, honor i miłość. Sapkowski zaproponował czytelnikom dramaturgię o wielowątkowej tematyce.
W tej serii można znaleźć wszystko, od mrożących krew w żyłach opisów starć do zabawnych dialogów i występów. Autor ukazuje, jak wiele pojedyncza osoba musi poświęcić, by wykonać swoją misję, jak również sprawdzić granice swojej odporności na wszelkiego rodzaju okrucieństwa. Za każdym razem gdy czytam kolejną część tego cyklu, jestem coraz bardziej pozytywnie zaskoczony kunsztem pisarskim Sapkowskiego. Jego książki to lektura, która pozostawia po sobie uczucie nostalgii. Czasami jest ono wywoływane przez smutki bohaterów, a czasami przez udane elementy fabularne, jednak zawsze to bezprzeczna zasługa kunsztu praktykowanego przez Sapkowskiego literackiego rzemiosła. Mój absolutny faworyt tego rankingu.
Władca Pierścieni – trylogia J.R.R. Tolkiena
Trylogia „Władcy Pierścieni”, autorstwa J.R.R. Tolkiena to dzieło jedyne w swoim rodzaju. Wyjątkowy świat stworzony przez autora, a także bohaterowie, którzy wciągają nas w swoje życie i działania. Lektura naprawdę warta polecenia zarówno niedoświadczonym fanom fantasy, jak i tym, którzy traktują literaturę fantasy jako swój ulubiony gatunek. Dzięki Tolkienowi całe Śródziemie wydaje się całkiem realne i przemierzać je wraz z bohaterami to czysta przyjemność. Czytelnik zaczyna czuć bliskość do wszystkich postaci, patrzy na świat ich oczami, doświadcza razem z nimi wspaniałych przygód, radości, zmartwień, rozczarowań. Napisana w piękny i dojrzały sposób, Trylogia Pierścienia to bez dwóch zdań jedna z najlepszych serii fantastycznych.
Gra o Tron – saga Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George’a R.R. Martina
Saga „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George R.R. Martina dostarcza czytelnikowi wiele wyjątkowych przeżyć. Ma on przyjemność odkrywania epicko rozległego, wiarygodnego świata, który tworzą postacie obdarzone bogatym życiem wewnętrznym i uwikłane w sieć politycznych zależności. Język obfituje w niesamowite dialogi, dzięki którym wielkie idee są odmalowane w partykularnych dosłownościach ludzkich interesów. Przeplatające się wątki mitologii, przygody i psychologicznego profilowania bohaterów zapewniają doświadczeniu lektury niezapomnianych emocji. Cykl Pieśń Lodu i Ognia pozostaje tematem wielu dyskusji i kontekstach kulturowych. Fabuła pełna okrutnych wyborów, bezwzględnych zmagań o władzę i szlachetnego działania na siłę wywołuje nieocenione emocje. To dzieło pozostaje uniwersalne i fascynujące, a jego lektura z premedytacją i szczerą chęcią poznania danego świata pozostaje niezapomnianym doświadczeniem. Kto jeszcze nie czytał, powinien spróbować.
„Kroniki Diuny”, Frank Herbert
„Kroniki Diuny” Franka Herberta to klasyka literatury science-fiction, która kusi szerokim, oryginalnym światem, wciągającą fabułą, niecodziennymi postaciami i elementami po prostu zapierającymi dech w piersiach. Książka została zbudowana na wątkach z życia, ludzkich relacji, historii, religii i przeszłości, co sprawia, że to wyjątkowe dzieło literackie jest chętnie czytane, od wielu lat krążąc po świecie i docierając do szerokiego grona czytelników. Fabuła jest dosyć skomplikowana i pełna zwrotów akcji, a sama książka porusza sprawy ważne dla współczesnego świata, m.in. ekologię, konflikty społeczne, świadomość i wiedzę. Dodatkowo, dzięki olbrzymiej ilości wątków i informacji, jest to doskonała lektura dla tych, którzy lubią czytać i myśleć. Główny wątek jest wystarczająco złożony, aby mieć wiele do przemyślenia po zakończeniu lektury.
„Wojny makowe”, Rebecca F. Kuang
Rebecca F. Kuang zapewnia czytelnikom wspaniałą podróż wraz z Rin do Cesarstwa Nikan w „Wojnie Makowej”. Przygodowa powieść young adult z wątkiem fantastyki, zapewnia nam niesamowitą i intensywną narrację. Akcja, zamiast mknąć wraz z główną z bohaterką, raczej się wlecze – co może być frustrujące dla niektórych czytelników – ale ostatecznie książka ta wciąga bez końca. Fabuła jest przede wszystkim skupiona wokół głownej bohaterki, Rin. To osierocona dziewczyna, która chce za wszelką cenę pozbyć się swojego złego losu, a jej indywidualizm i charakter są według mnie naprawdę inspirujące.
Rin jest nierozłącznie związana z okolicznym środowiskiem – z jego ludźmi, kulturą, wierzeniami. Uczniowie oraz uczeni na Akademii Sinegardzkiej są również zróżnicowani i czytelnik ma okazję poznać przedstawione w książce postacie i ich wpływ na całą akcję. Autorka dosyć szczegółowo opisuje tło każdej z nich i korzysta z wielu niezwykłych stylu narracji i informacji, aby w pełni opowiedzieć o swoim świecie i jego cechach. Wyjątkowo intensywna i wciągająca „Wojna Makowa” to powieść ze szczególnym wpływem na czytelnika.
Dlaczego warto sięgnąć po książki fantasy?
Książki fantasy to idealna forma relaksu. Pięknie napisane powieści wciągają czytelnika już od pierwszych stron. Można w nich odkryć pełne tajemnic, emocji i wspaniałych przygód światy. Czytanie książek fantasy pozwala uciec z rzeczywistości i zasmakować trochę magii. W końcu życie to nie tylko praca, a czytanie to jedna z najpiękniejszych form wypoczynku.
Jakie elementy składają się na gatunek fantasy?
Bezpośrednio w literaturze fantasy można znaleźć wiele elementów, które składają się na ten gatunek. To przede wszystkim światy, które wydają się nierealne, bo odbiegają od rzeczywistości (czasami tylko pozornie). To także postacie, które wyróżniają się swoją odmiennością – nierzadko prezentują nietypowo zestawione cechy charakteru. Fikcyjne istoty i niezwykłe zjawiska, których nie spotka się na co dzień, to kolejne składniki tego fascynującego gatunku. Czasami fantastyka łączy się jednak z rzeczywistością po to, aby uświadamiać nam trudne społecznie tematy: za taką powieść uznaję np. „Babel” autorstwa Rebecci F. Kuang. Dzięki wykorzystaniu elementów fikcji i metafory poznajemy lepiej nasz świat.
Szanuje Pana listę, uważam jednak ze mozna znaleźć lepsze powieści, zwłaszcza gdy nazywamy listę lisylta wszech czasów.
Cykl ziemiomorza, malazanska księga poległych, to tak pierwsze z brzegu. Albo chociażby archiwum burzowego światła, jeżeli wybrać coś bardziej nowoczesnego.
Dziękuję za komentarz. Na tym polega piękno gatunku fantastycznego, że wśród pięciu powieści trudno jest wymienić wszystkie klasyki. Cieszę się, że wymienił Pan inne serie powieści warte polecenia 🙂 Pozdrawiam.
A jednak zabolało że w zestawieniu zabrakło najbardziej znanej postaci Fantasy jaką niewątpliwie jest Conan z Cymerii
Zabrakło tu dużo książek które są kamieniami milowymi w pisarstwie fantastycznym. Poczynając od „conana”, ” czarnej kompani” ( ktora obalila tolkienowską tyranie w narracji) „nexus”, ” piknik pod wisząca skalą” czy chociażby ” Solaris” Lema.
Dziękuję za komentarz. Faktycznie w szeroko pojętej fantastyce było mnóstwo takich powieści. W rankingu oparłem się również o czynnik subiektywny, wyselekcjonowałem pięć serii/powieści, które dla mnie są niezwykle ważne. Również polecam Stanisława Lema, jestem wdzięczny za Wszystkie polecenia dla mnie oraz czytelników bloga 🙂
Kroniki czarnej kompani -glen cook
A nic Andre Norton, Ursula K. Le Guin, Anne McCaffrey?
Kobiety też piszą świetnie fantast
Świetne polecenia, dziękujemy 🙂
Kola czasu Robert Jordan, Swiat Dysku Pracheta, Miecz Prawdy Terry Goodkind, Dora Wilk A ety Jadowskiej
Dwa razy próbowałam czytać Wojny makowe, niestety poległam, znudziła mnie ta książka okrutnie.
Tak czasami bywa. Każdy lubi co innego, według mnie książki Rebecci Kuang są absolutnie wyjątkowe 🙂 Pozdrawiam 🙂
W swiat fantasy wciągnęła mnie Marta Krajewska i jej cykl o Wilczej Dolinie. Nie myślałam, że w dorosłym życiu tak głęboko tkwinwe mnie wciąż swiat baśni i pogańskich wierzeń. Marzę żeby powstał z tego film.
Jadowska,Kisiel,Raduchowska,Kubasiewicz-mimo mojego bardzo dorosłego wieku-jestem nimi oczarowana.
Polecam np. Marcina Mortke i jego
– „Drużyna do zadań specjalnych” (lepiej mi to wchodzi jakoś niż Wiedzmin, którego uwielbiam)
– Przygody Madsa Voortena
Kolejnosc itd. znajdziesz na wiki
Dziękujemy za Polecenia 🙂