Ranking pięciu najlepszych powieści XIX wiecznych

XIX wiek był burzliwym okresem rozwoju literatury. Wśród nich można znaleźć wiele arcydzieł, które do dziś cieszą się uznaniem. W tym rankingu prezentuję pięć subiektywnie najlepszych powieści z tamtego okresu, które nie tylko zapierają dech w piersiach, ale także wprowadzają nas w świat dawnych czasów i ukazują różnorodne, ważne tematy. To klasyki literatury polskiej oraz światowej, które warto znać i przeczytać.

„Wojna i pokój” Lew Tołstoj

„Wojna i pokój” Tołstoja jest znanym dziełem, do którego zawsze się wraca. Ta znakomita rosyjska epopeja historyczna ukazuje losy ludzi z Cesarstwa Rosyjskiego w czasach napoleońskich. Wciągająca akcja oraz wierne odzwierciedlenie historycznych wydarzeń w połączeniu z skomplikowanymi losami postaci z różnych sfer sprawia, że książka jest oceniana bardzo wysoko. Dostojewski, Flaubert i Hemingway zaliczali ją do swoich ulubionych, a współczesni widzowie kojarzą stworzony na jej podstawie widowiskowy serial BBC z 2016 roku.

„Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski

Zbrodnia i kara to arcydzieło literatury światowej. Dostojewski opowiada historię byłego ubogiego studenta, Rodiona Raskolnikowa, który popełnił zbrodnię. Powieść skupia się na motywach przyczyniających się do zabójstwa, nieustannym starciu sumienia zbrodniarza z rzeczywistością, a także wpływu XIX wiecznego Petersburga na psychikę mordercy. Jest to fascynujące studium zbrodni, a także głębokie badanie ludzkiego umysłu. Zdecydowanie warto przeczytać!

Niesamowity język, XIX-wieczny Petersburg oraz niezmiennie uniwersalne pytanie o naszą moralność. Chociaż wielu z nas zniechęciło się do niej w szkole, naprawdę warto dać jej drugą szansę.

 „Wichrowe Wzgórza” Emily Bronte

Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku, a jej scenerię stanowią tajemnicze wrzosowiska północnej Anglii. W centrum tej wyjątkowej powieści Brontë znajduje się historia tragicznej miłości i zemsty, opowiedziana przez trzy pokolenia dwóch ziemiańskich rodzin. Wszystko zaczyna się, gdy do domu Earnshawów trafia osierocony chłopiec, Heathcliff, który zostaje przyjęty i wychowany jak własne dziecko. Szybko zaczyna on okazywać uczucie małej Cathy, córce swoich przybranych rodziców. Ich namiętność obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, ale zarazem okazuje się zbyt silna, by mogła zostać złamana przez regulacje społeczne.

Gdy Heathcliff po trzech latach powraca jako dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia, demoniczny i bezwzględny mściciel, jego uczucie do Catherine i jego wszechogarniająca mściwość sprawiają, że wszyscy bohaterowie muszą zapłacić najwyższą cenę, a ich błędy odpokutuje następne pokolenie.

Przeczytaj także:  Najlepsze powieści historyczne – ranking książek

Powieść, która porusza serce, absolutny must dla każdego.

 „Ogniem i Mieczem” Henryk Sienkiewicz

Pierwsza część Trylogii Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” jest jedną z najbardziej lubianych i najczęściej czytanych powieści w polskiej literaturze. Wywołuje ona poruszające emocje u czytelników, zarówno dzisiaj, jak i w przeszłości. Jest popularną pozycją omawianą na zajęciach dodatkowych z języka polskiego oraz na studiach filologicznych oraz historycznych.

Jej głównym tematem są dzieje polskie w dobie powstania Chmielnickiego (1648-1654). Autor napisał tę powieść z pasją i zaangażowaniem, mając na celu pokrzepienie serc czytelników. Ogniem i mieczem wywołuje wiele czytelniczych emocji, stając się niezapomnianą podróżą w przeszłość. Mimo, iż dzisiaj dla wielu czytelników jest trudna do przebrnięcia ze względu na trudny język, stanowi nieocenioną wartość dla badaczy języka i kultury polskiej.

Edgar Allan Poe: Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket

Ostatnia pozycja na mojej liście znajduje się głównie ze względu na sentyment do Edgara Allana Poe. „Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket” to jedyna powieść autora, która ukazała się w 1838 roku. Przedstawiając historię młodego Artura Gordona Pyma, który postanawia ukryć się na pokładzie statku Grampus, Edgar Allan Poe rozpoczyna swoją powieść konwencjonalną wyprawą morską. Wraz z przebiegiem akcji przydarzają mu się niezwykłe przygody, jest świadkiem katastrofy morskiej, buntu czy nawet kanibalizmu. W ostatnich rozdziałach powieść staje się znacznie bardziej osobliwa i trudna do sklasyfikowania, łącznie z religijnym symbolizmem i zagadnieniem teorii pustej Ziemi. Powieść kończy się nagle, wraz z pojawieniem się dziwnej, spowitej mgłą sylwetki, mającej zabarwioną skórę niczym „perfekcyjna biel śniegu”. Każdego zainteresowanego twórczością Edgara Allana Poe odsyłam na samym początku do opowiadań, aby przekonać się do jego literackiego stylu.

Każda z tych powieści ma swoją wyjątkową wartość i warto przeczytać je wszystkie, by na własnej skórze przekonać się o sile pięknej literatury XIX wieku. A wy? Macie swój ranking powieści XIX-wiecznych? Dajcie znać w komentarzach!

4 komentarze do “Ranking pięciu najlepszych powieści XIX wiecznych

  1. Karol Kuter Odpowiedz

    Ale tak, xix wiek to najlepszy wiek dla prozy, we wcześniejszych wiekach było bardzo mało prozy, w xx wieku zaczęło dużo pretensjonalnej literatury powstawać, a xxi wiek to ogólnie jest przesycenie książek a zwłaszcza jeśli weźmie się proporcje dobrych książek do niedobrych.

    No i dobrze że w rankingu jest Sienkiewicz, genialny pisarz i zbyt często niedoceniany

    • Recenzje Pisarza Autor wpisuOdpowiedz

      XIX wiek ruszył bardzo mocno za sprawą popularyzacji druku na masową skalę, drukowano zarówno wysokiej jakości prozę jak i powieści zeszytowe – ciekawie od naukowej strony podszedł do tego Dr. Janusz Dunin w „Papierowy bandyta: książka kramarska i brukowa w Polsce.”

      To prawda, Sienkiewicz bywa niedoceniany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *