Książki podróżnicze to wyjątkowe perły na literackim rynku, które każdemu miłośnikowi podróży oferują szereg inspirujących historii, by na nowo odkrywać świat. Zarówno dla zapalonych globtroterów, szukających nowych miejsc do zobaczenia, jak i dla tych, którzy wciąż wahają się przed pierwszą wyprawą, przesyłam Wam moją własną listę top 5 najlepszych książek podróżniczych. Zawarte w nich anegdoty i opisy niezwykłych miejsc sprawią, że poczujesz, jakbyś sam przygotowywał się na daleką ekspedycję. Od skandynawskich miejscowości, poprzez europejskie miasta, po tureckie pejzaże – ten ranking najlepszych książek podróżniczych zapewni Ci mnóstwo emocji i nieocenionych wskazówek dla Twojego przyszłego podróżowania. Otwórz więc umysł i zapoznaj się z listą pięciu pozycji, które przeniosą Cię w fascynujące zakątki naszej planety jeszcze zanim spakujesz swoją walizkę.
Literatura Podróżnicza: dlaczego isnpiruje nas do zagranicznych wycieczek?
Literatura podróżnicza stanowi nieocenione źródło inspiracji dla każdego, kto marzy o podróżach zagranicznych. Książki tego gatunku, napisane często przez doświadczonych globtroterów, zaspokajają w nas zamiłowanie do odkrywania nieznanych miejsc i kultur. Dzięki przemyślanym opisom krajobrazu, lokalnej kultury czy obyczajów, wprowadzają nas w rzeczywistość odległych krajów, pobudzając w nas zmysł przygody i chęć zobaczenia wyjątkowych miejsc na własne oczy.
Niejednokrotnie, to właśnie osobiste refleksje autorów książek podróżniczych są paliwem napędzającym nasze marzenia o zagranicznej przygodzie. Skłaniają nas do wyjścia poza swoją strefę komfortu i podjęcia wyzwań, jakie niesie ze sobą podróżowanie. Przedstawiają wizje miejsca, zupełnie inaczej niż robią to przewodniki, wspomagając nas w wyobrażeniu sobie klimatu danego miejsca. Czytając takie utwory, surfując po mapach świata, zastanawiamy się nad swoim miejscem na Ziemi, otwieramy się na nowe doświadczenia i innowacje. Kontakt z dziełami literatury podróżniczej, pełnymi porywających opisów miejsc i zaskakujących anegdot, jest nie tylko inspirujący, ale i stanowi czystą przyjemność dla miłośników literatury i podróży. W cudowny sposób łączy te dwa światy, malując przed nami obrazy, które później chcemy zobaczyć własnymi oczami.
Ranking książek podróżniczych: poznaj 5 tytułów, które warto przeczytać
Książki podróżnicze są doskonałym źródłem inspiracji nie tylko dla miłośników odkrywania nowych miejsc, ale również dla tych, którzy cenią sobie literackie podróże umysłem do dalekich zakątków świata. Rankingi takich książek, choć zależne od osobistych preferencji, często uwzględniają zarówno literaturę klasyczną, jak i nowości wydawnicze. W tym artykule przedstawiam Wam subiektywną listę 5 tytułów, które według mnie powinny znaleźć się na liście każdego miłośnika literatury podróżniczej. Niezależnie od tego, czy preferujesz zapierające dech w piersiach opisy pejzaży, fascynujące relacje z odległych krajów, czy przenikliwe spostrzeżenia o różnych kulturach i tradycjach, z pewnością znajdziesz tutaj coś dla siebie. Zapraszam do lektury i odkrywania literackiego świata podróży.
Aleksandra Michta-Juntunen: Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki
„Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” autorstwa Aleksandry Michta – Juntunen to pozycja obiektywnie ukazująca ten piękny kraj. Autorka opisuje go jako miejsce pełne optymizmu, szacunku, radości i entuzjazmu. Prezentuje czytelnikowi zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze. Jest to ciekawa lektura, która całościowo pozwala nam zobaczyć Finlandię z całkiem innej perspektywy. Książka zaskakuje i zarazem, atrakcyjnie zachęca do tego zimowego kraju. Michta-Juntunen przybliża nam techniki, którymi należy się kierować, aby móc radzić sobie w Finlandii oraz zaspokajać swoje oczekiwania. Autorka wychodzi poza stereotypowe i ogólnikowe opisy, zapewnia czytelnikom swoje szerokie i unikalne spojrzenie. To doskonała pozycja dla każdego, kto chce poznać Finlandię i z przyjemnością dowiedzieć się czegoś nowego. Dla mnie, jako fana książek o krajach północy, pozycja obowiązkowa.
Witold Szabłowski: Merhaba. Reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski
„Merhaba” Witolda Szabłowskiego to wstrząsający zbiór reportaży o Turcji, który obnaża skomplikowaną tożsamość tego kraju. To książka bardzo ważna dla każdego, kto do tej pory patrzył na Turcję jedynie jako na kraj wakacyjnych destynacji. Przeplatające się w nim wątki opowiadają o próbach integracji z Europą i wpływach islamu na dzisiejszą Turcję. Autor pokazuje tu i ówdzie sprzeczności, które ją cechują: ze jednej strony Stambuł nasycony jest nowoczesnością i turystami, ale z drugiej strony znajduje się zacofany wschód kraju, gdzie czas zatrzymał się już dawno temu. Szabłowski relacjonuje historie, dokumentując los imigrantów z Afryki, kobiet uciekających przed zabójstwem, puczystów z 2016 r. oraz Ali Aghcy. Przybliża świat silnie konserwatywny, w którym głosem dzielą się tęsknota za Europą i eurosceptycyzm, islam i islamofobia. Istnienie tego kraju to pełen sprzeczności i skomplikowanych relacji układ, którego jesteśmy częścią. „Merhaba” pokazuje nam to w niesamowicie poetycki i fascynujący sposób. Naprawdę polecam.
Joanna Lampka: Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę
Książka autorstwa Joanny Lampki to zbiór własnych opowieści osoby żyjącej na codzień w Szwajcarii. Nie jest to typowa książka podróżnicza, bowiem pokazuje ten kraj niejako od strony imigranta. Autorka przedstawia zarówno zwykłe aspekty życia Szwajcarów jak i historie demonstrujące ich różnorodność. Publikacja zawiera liczne ilustracje tworzące fajne połączenie z treścią tworząc coś na wzór autorskiej relacji. Czytając tę książkę możemy brać udział w rozważaniu na temat politycznych wartości tego kraju, przeczytać o spotkaniach autorki z mieszkańcami. Przede wszystkim możemy poznać jego kulturę z wielu perspektyw. Napisana z dużym luzem i humorem „Szwajcaria. Czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę” jest lekturą wciągającą i ciekawie skonstruowaną.
Paulina Tondos: Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc
Na rynku jest naprawdę wiele dobrych książek o Islandii. Dlaczego na liście o tematyce podróżniczej znajduje się akurat ta? „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” autorstwa Pauliny Tondos przedstawia bogatą historię, kulturę, wierzenia i obyczaje Islandii w sposób zajmujący i przystępny dla każdego, dzięki czemu po przeczytaniu tej książki możesz mieć wrażenie, jakbyś już prawie tam był. Dodatkowo, bogate ilustracje i fotografie z niesamowitymi widokami sprawiają, że jeszcze bardziej zapragniesz zobaczyć to wspaniałe miejsce na własne oczy.
„Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” oferuje czytelnikom widok na jedyne w swoim rodzaju miejsca, gdzie czas zatrzymuje się niczym w pięknych baśniach. Ta książka pokazuje, dlaczego to miejsce jest tak szczególne i z jakiego powodu turyści pokochali tak bardzo Islandię. Paulina Tondos idealnie spersonifikowała Islandię i zachęca innych do odkrywania jej, picia herbaty z cytryną i obserwowania zórz polarnych. Jeśli miałbym wybrać jedną książkę na prezent dla kogoś, kto chciałby się dowiedzieć wszystkiego o Islandii, ten tytuł z pewnością znalazłby się na szczycie mojej listy.
Grażyna Plebanek: Bruksela. Zwierzęcość w mieście
Grażyna Plebanek w książce „Bruksela. Zwierzęcość w mieście” pokazuje europejską stolicę w nieoczywisty sposób, serdecznie zapraszając czytelników do jej poznania. Autorka przedstawia nam Brukselę w oparciu o wizję emigrantki, dziennikarki i kobiety –wykraczając przy tym poza standardowe szlaki turystyczne. Kilka razy na stronach książki mamy okazję powrócić w czasie, by poznać historię tego miejsca i jego mieszkańców. Dzięki Grażynie Plebanek możemy poczuć prawdziwy klimat miasta oraz dostrzec kontrasty, jakie w nim ukrywają się. Poznanie kolonizacyjnej przeszłości Belgii daje lepszy wgląd na dzisiejszą stolicę Unii Europejskiej. Autorka posiada niezwykły talent do opisywania i tworzenia prawdziwych emocji oraz do budowania napięcia. Tę książkę szczególnie polecam wszystkim, którzy interesują się historią europejskich miast, oraz cenią piękne literackie opowieści.
Jak książki podróżnicze mogą zmienić Twój punkt widzenia świata?
Książki podróżnicze to niezwykłe narzędzie, które potrafi przemienić nasze postrzeganie świata. Zaczynając od fabuły, poprzez opisy, aż po fotografie, otwierają one przed czytelnikami drzwi do nieznanych kultur, miejsc i doświadczeń. Zmiana punktu widzenia przychodzi stopniowo, jak tylko zanurzamy się w opowieści, które prowadzą nas przez nieznane krajobrazy, ukazują niezwykłe zwyczaje i odmienną codzienność. Pozwalają nam podróżować bez wychodzenia z domu, doświadczać konfrontacji z obcością i różnorodnością, które zwykle są dla nas niedostępne. Często zmieniają one nasze dotychczasowe przekonania i stereotypy, uwalniając nas od wąskiej perspektywy.
Nie zapominaj, że książki podróżnicze rozwijają naszą kreatywność. Inspirują do poznawania nowych miejsc, przynoszą wszechstronne korzyści edukacyjne. Dostarczają nam również większej wrażliwości na detale, na piękno otaczającej nas przyrody, na głębię kultury. Pomagają nam zrozumieć, jak różnorodny i bogaty może być świat, wykraczając poza granice naszego własnego doświadczenia. Wyjście poza naszą codzienną rutynę, odkrywanie nowych horyzontów, czerpanie z niekończących się źródeł wiedzy – to wszystko sprawia, że książki podróżnicze są tak niezwykłą formą zmiany punktu widzenia na świat.