Recenzja: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy? #6

Książka Hansa Roslinga „Factfulness. Dlaczego Świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” to pozycja, która zdecydowanie powinna znaleźć się na półce każdego czytelnika, interesującego się aktualnymi problemami świata. Autor w szokująco prosty sposób za pomocą kilku prostych pytań potrafi postawić nas w niewygodnej sytuacji na temat naszej wiedzy jako całego społeczeństwa. Czy wy tak samo jak ja okażecie się wiedzieć mniej niż małpy? Zapraszam do mojej recenzji.

Hans Rosling: szwedzki ekspert oraz wykładowca TED

Hans Rosling, znany na całym świecie jako szwedzki ekspert ds. zdrowia publicznego i statystyk, opowiada nam o tym, jak bardzo nasze postrzeganie świata jest zafałszowane. Wskazuje on jak wielką rolę odgrywają w tym media masowe oraz nasza przestarzała wiedza o świecie. Pokazuje, że nie ważne z jakiej warstwy społecznej ani z jakiego kraju pochodzimy, nasza wiedza w gruncie rzeczy oparta jest o stereotypy. Autor w sposób bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego tłumaczy, dlaczego tak wiele ludzi wierzy w nieprawdziwe informacje, a także z jakiego powodu tak trudno jest nam przyjąć faktyczny stan rzeczy. Rosling opiera swoją książkę na swoim wieloletnim doświadczeniu pracy na terenie krajów rozwijających się, a także na wynikach badań, które przeprowadził. Podaje nam konkretne liczby oraz fakty. Dzięki temu otrzymujemy obraz rzeczywistości, który jest o wiele bardziej optymistyczny, a przede wszystkim bliższy prawdy od tego, co pokazują nam media.

Weź pod uwagę fakty a nie stereotypy

Jednym z największych atutów „Factfulness” jest to, że Rosling nie tylko przedstawia nam fakty, ale również pokazuje, jakie konsekwencje dla naszego życia mogą mieć nasze przekonania i niewłaściwe postrzeganie rzeczywistości. Autor przekonuje nas, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje, co może zmienić nasze podejście do życia i pozwolić nam na bardziej pozytywne spojrzenie w przyszłość. Podczas lektury uświadomiłem sobie jak rzadko na co dzień posługuję się prawdziwymi informacjami na temat otaczającego mnie świata. Rzeczywistość oparta na faktach u Roslinga jawi się jako świat znacznie bardziej bezpieczny i przyjazny niż wydawało mi się do tej pory.

Przeczytaj także:  Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady – Recenzja książki Nancy Springer #13

Dlaczego warto przeczytać Factfulness?

„Factfulness” to absolutna konieczność dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa świat i jakie są jego prawdziwe problemy. Hans przedstawia dane w sposób przystępny i interesujący, a jego opowieść zmusza nas do refleksji nad tym, jakie są nasze przekonania i jak wpływają one na nasze życie. Zdecydowanie polecam tę pozycję każdemu, kto chce lepiej zrozumieć rzeczywistość i odnaleźć w niej pozytywne aspekty.

Książkę kupisz tutaj

Ocena: 7/10 – Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *