Recenzja zbioru opowiadań „Śmierć Pięknych Saren” #2

Bardzo dawno nie czytałem książki, która byłaby jednocześnie lekka w sposobie przekazu treści oraz trudna odważnie podejmując się tematu przemijania. Ota Pavel w zbiorze opowiadań Śmierć Pięknych Saren mówiąc o swoim życiu przeplata piękne chwile z dłużącymi się latami bólu i cierpienia. To, co niewątpliwie przedostaje się na wierzch z jego opowiadań to wielka pochwała nieuchwytnej magii życia. Zapraszam do mojej recenzji 🙂

Autentyczni bohaterowie pełni życia i wigoru

Bohaterowie przedstawieni w opowiadaniach są niezwykle wyraźni, sprawiają wrażenie precyzyjnie namalowanych, a nie tylko naszkicowanych. Dotyczy to zarówno głównych postaci, takich jak ojciec, matka czy bracia narratora, jak i tych stanowiących tło poszczególnych historii. Ciekawie, niezwykle realistycznie przedstawione postacie tętnią życiem na każdej stronie opowiadań. Taka charakterystyka bohaterów stanowi kontrast wobec niesprawiedliwego świata, w którym czeka nas tylko walka o przetrwanie.

Czechy, wędkarstwo oraz dorastanie pod okupacją

Świat, w którym toczy się historia niemal od początku skupiony jest wokół wędkarstwa i myślistwa. Takie skojarzenie życia z przetrwaniem buduje swoiste wrażenie ciągłego zagrożenia. Walka o przetrwanie odbywa się jeszcze zanim rozpoczyna się na Morawach II Wojna Światowa. W opowieściach Ota Pavla wędkarstwo to nie tylko wspomnienie o ukochanym ojcu i bezlitośnie utraconym dzieciństwie. To poemat o życiu gloryfikujący istnienie w jego surowej postaci. Staw w pewnym momencie staje się polem walki z agresorem, a ryby ostoją wartości jaką jest życie. Autor w zbiorze opowiadań pokazuje swoje dorastanie pod okupacją. Okres ten z początku wydaje się być całkowicie normalny, jednak z każdą chwilą narrator buduje realistyczne napięcie, jakie towarzyszy nieświadomym ludziom w trakcie rozpoczynającej się wojny. Świat w historii Oto Pavla przede wszystkim wyłania się jako zagrożenie, któremu należy sprostać.

Opowieść o życiu z niecodziennej perspektywy

Dzięki opowiadaniom możemy poznać życie rodziny czeskich żydów. Prawdziwe, nieodarte z radości, pięknych chwil i dziecinnych wspomnień. Z wielu historii wylewa się gorzki czeski humor, który barwnie prowadzi język opowieści. To wszystko sprawia, że Śmierć Pięknych Saren to historia momentami bardzo ciężka, ale przez przeszywająco prawdziwa. W świecie pełnym trudności człowiek odnajduje swoje miejsce dzięki pasjom, które dają siłę przetrwania nawet najgorszego. Ota Pavel jak nikt inny pokazuje, że każdy dzień jest pochwałą życia.

Dlaczego musisz sięgnąć po Śmierć Pięknych Saren?

Ten zbiór opowiadań, mimo iż minęło ponad pół wieku, wciąż jest niezwykle świeży w sposobie pojmowania wartości ludzkiego życia. Mimo, iż nie jest to luźna lektura, przy której można odpocząć, warto sięgnąć po nią, aby zrozumieć życie w czasie wojny z innej perspektywy. Niezwykle barwny, okraszony czeskim humorem język mówi o II wojnie światowej głosem człowieka, który żył w tamtych czasach. Jednak jest to głos inny, niż możemy spotkać w naszej rodzimej literaturze tamtego okresu. Słowem, naprawdę warto.

Ocena: 8/10 – Trzeba przeczytać

Książkę możecie kupić:

Tania Książka

Tania Książka (ebook)

Czytaliście już Śmierć Pięknych Saren? Ta książka bardzo mocno zmieniła moje postrzeganie o czasach II Wojny Światowej. Jaka jest Wasza opinia na temat tej książki? Na odpowiedzi czekam jak zawsze w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *