Recenzja zbioru opowiadań „Śmierć Pięknych Saren” #2

Bardzo dawno nie czytałem książki, która byłaby jednocześnie lekka w sposobie przekazu treści oraz trudna odważnie podejmując się tematu przemijania. Ota Pavel w zbiorze opowiadań Śmierć Pięknych Saren mówiąc o swoim życiu przeplata piękne chwile z dłużącymi się latami bólu i cierpienia. To, co niewątpliwie przedostaje się na wierzch z jego opowiadań to wielka pochwała nieuchwytnej magii życia. Zapraszam do mojej recenzji 🙂

Autentyczni bohaterowie pełni życia i wigoru

Bohaterowie przedstawieni w opowiadaniach są niezwykle wyraźni, sprawiają wrażenie precyzyjnie namalowanych, a nie tylko naszkicowanych. Dotyczy to zarówno głównych postaci, takich jak ojciec, matka czy bracia narratora, jak i tych stanowiących tło poszczególnych historii. Ciekawie, niezwykle realistycznie przedstawione postacie tętnią życiem na każdej stronie opowiadań. Taka charakterystyka bohaterów stanowi kontrast wobec niesprawiedliwego świata, w którym czeka nas tylko walka o przetrwanie.

Czechy, wędkarstwo oraz dorastanie pod okupacją

Świat, w którym toczy się historia niemal od początku skupiony jest wokół wędkarstwa i myślistwa. Takie skojarzenie życia z przetrwaniem buduje swoiste wrażenie ciągłego zagrożenia. Walka o przetrwanie odbywa się jeszcze zanim rozpoczyna się na Morawach II Wojna Światowa. W opowieściach Ota Pavla wędkarstwo to nie tylko wspomnienie o ukochanym ojcu i bezlitośnie utraconym dzieciństwie. To poemat o życiu gloryfikujący istnienie w jego surowej postaci. Staw w pewnym momencie staje się polem walki z agresorem, a ryby ostoją wartości jaką jest życie. Autor w zbiorze opowiadań pokazuje swoje dorastanie pod okupacją. Okres ten z początku wydaje się być całkowicie normalny, jednak z każdą chwilą narrator buduje realistyczne napięcie, jakie towarzyszy nieświadomym ludziom w trakcie rozpoczynającej się wojny. Świat w historii Oto Pavla przede wszystkim wyłania się jako zagrożenie, któremu należy sprostać.

Opowieść o życiu z niecodziennej perspektywy

Dzięki opowiadaniom możemy poznać życie rodziny czeskich żydów. Prawdziwe, nieodarte z radości, pięknych chwil i dziecinnych wspomnień. Z wielu historii wylewa się gorzki czeski humor, który barwnie prowadzi język opowieści. To wszystko sprawia, że Śmierć Pięknych Saren to historia momentami bardzo ciężka, ale przez przeszywająco prawdziwa. W świecie pełnym trudności człowiek odnajduje swoje miejsce dzięki pasjom, które dają siłę przetrwania nawet najgorszego. Ota Pavel jak nikt inny pokazuje, że każdy dzień jest pochwałą życia.

Przeczytaj także:  Recenzja: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy? #6

Dlaczego musisz sięgnąć po Śmierć Pięknych Saren?

Ten zbiór opowiadań, mimo iż minęło ponad pół wieku, wciąż jest niezwykle świeży w sposobie pojmowania wartości ludzkiego życia. Mimo, iż nie jest to luźna lektura, przy której można odpocząć, warto sięgnąć po nią, aby zrozumieć życie w czasie wojny z innej perspektywy. Niezwykle barwny, okraszony czeskim humorem język mówi o II wojnie światowej głosem człowieka, który żył w tamtych czasach. Jednak jest to głos inny, niż możemy spotkać w naszej rodzimej literaturze tamtego okresu. Słowem, naprawdę warto.

Ocena: 8/10 – Trzeba przeczytać

Książkę możecie kupić:

Tania Książka

Tania Książka (ebook)

Czytaliście już Śmierć Pięknych Saren? Ta książka bardzo mocno zmieniła moje postrzeganie o czasach II Wojny Światowej. Jaka jest Wasza opinia na temat tej książki? Na odpowiedzi czekam jak zawsze w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *