„Wojna. Krótka historia” autorstwa Jeremiego Blacka to zwięzła i fascynująca podróż przez wieki historii konfliktów zbrojnych. Publikacja ta to niewątpliwie ujmujące badanie na temat natury wojny, jej wpływu na społeczeństwo i kierunków, w jakich ewoluowała od czasów starożytnych po czasy współczesne. Czy nie jest za krótka, aby przedstawić tak szerokie ramy czasowe? Jak mi się ją czytało: wolno czy szybko? Jeśli chcecie poznać moje odczucia związane z lekturą tej książki, zapraszam do mojej najnowszej recenzji!
Jeremy Black: dynamiczne spojrzenie na historię wojen
J. Black w „Wojna. Krótka Historia” podejmuje się próby przedstawienia złożoności wojny w sposób przystępny dla czytelnika. W mojej opinii wychodzi mu to tylko połowicznie. Autor bardzo ciekawie przechodzi przez rozdziały, z których każdy z nich skupiony jest na konkretnym kraju i osadzony w dokładnych realiach czasowych.
Przez całą książkę czułem, że na moich oczach rozwija się historia wojen i oręża, jakie stosowano na polach bitwy. Niestety, niewielka liczba stron publikacji i próba opisania całej historii powoduje, że cała książka jest gęsta od informacji. Nie ukrywam, że momentami była dla mnie przytłaczająca. A naprawdę szkoda, bo autora przyjemnie się czytało, najbardziej brakowało mi rozszerzenia tematu, sprawienia go bardziej zrozumiałym. Czasami, w szczególności na początku publikacji, autor skakał po między wiekami, aby pokazać zmiany na gruncie wojennym. Jednak jako osoba nieobyta aż tak w wiedzy historycznej, niektóre zdania musiałem czytać kilkakrotnie. Zmieszczenie wojennej perspektywy na Grecję i Macedonię zajęło autorowi mniej niż dziesięć stron. Jakby to by nie zabrzmiało „Wojna. Krótka historia” jest według mnie za krótka.
„Wojna. Krótka Historia”: unikalność każdego konfliktu pod lupą autora
Styl pisania Jeremiego Blacka jest zarazem naukowy jak i beletrystyczny, co pozwala czytelnikowi łatwiej zorientować się w opisywanej przez niego historii. W tym miejscu warto dodać, że autor koncentruje się nie tylko na samej wojnie jako takiej, ale również na jej konsekwencjach społecznych, kulturowych i politycznych. Badając etos wojny, pożądaną modę wśród żołnierzy, manipulacje propagandowe czy zakłamanie polityków, autor ukazuje nam jak bardzo wojna połączona jest z naszym codziennym życiem.
Godne uznania jest, że pomimo wielu wątków politycznych i stron konfliktów, Blackowi udaje się uniknąć zgubnej generalizacji. Każdy konflikt jest traktowany indywidualnie, z respektem dla jego unikalności i z dbałością o zebranie jak najbardziej rzetelnych faktów.
Osobiście poczułem jednak spore rozczarowanie, że J. Black nie przedstawia tak dużo batalistycznej analizy i interpretacji, ile się spodziewałem. Autor wydaje się skupiać na samym opisie wydarzeń, niekiedy opisując kto zwyciężył, czasami mówiąc o tym jaka broń była w nich wykorzystywana.
Wielowątkowa konstrukcja książki Jeremiego Blacka
Chciałbym wyróżnić również konstrukcję książki: droga od „Korzeni konfliktów” i „Wczesnych Państw” przez „Wojny Napoleońskie”, „I wojnę światową” aż po „Wojnę w dzisiejszym świecie…”. To tylko niektóre nazwy rozdziałów, których w całej książce jest aż 39! Jak na niewielką liczbę stron publikacji, owszem czuję olbrzymi niedosyt. Jednocześnie chciałbym pochwalić autora, który poradził sobie całkiem nieźle ze zmieszczeniem tak wielu faktów w tak krótkiej publikacji. Dzięki temu historią może zainteresować się więcej osób, które nie miały do tej pory z nią do czynienia. Przypomina on czytelnikom, że wojna, jaką bada, jest nie tylko zjawiskiem historycznym, ale ciągle obecnym elementem naszego świata.
Czy „Wojna. Krótka historia” jest dla każdego?
„Wojna. Krótka historia” to niesamowicie ciekawa próba opisania całej historii wojny w niewielkim formacie. Pomimo pewnych mankamentów, jest to naprawdę książka warta przeczytania, dostarczająca czytelnikom perspektywy na wiele aspektów wojny.
Ocena: 7/10 – Warto przeczytać
Książkę kupicie na stronie wydawcy: https://www.rm.com.pl/product-pol-2081-Wojna-Krotka-historia.html
Recenzja w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwo RM